Tolentino: Dzień otwarty w Szkole ANDERS i inauguracja wystawy pt. “Dzieje hymnu polskiego”

Jak co roku od 2015 r. Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Maceracie otworzyła swe podwoje. Tym razem nie tylko dla rodzin polsko-włoskich zainteresowanych lekcjami, ale i dla wszystkich zaciekawionych historią hymnu polskiego.

Dnia 24 września o godzinie 17.00, w pierwszej części spotkania, odbył się Open Day i prezentacja planowanych zajęć na rok szkolny 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Szkoły Anders do Sali Lorenzo Mari, w zabytkowym Palazzo Sangallo w Tolentino i doniosłym odśpiewaniem hymnu polskiego. Rodzice, dzieci i młodzież poznali propozycje projektów i innych interesujących działalności nie tylko placówki edukacyjnej, ale i stowarzyszenia AIPNM, z którym współpracuje.

Z ogromną radością dyrektorka Anna Traczewska przywitała wszystkich przybyłych i przedstawiła nauczycielki: Joannę Cieślak, Ewę Madrak, Alicję Rosadę oraz Annę Czerwińską współzałożycielkę szkoły, przybliżając przygotowany przez nie zakres programowy kursu języka polskiego w prowincji Macerata. Symbolicznym, gigantycznym ołówkiem odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia nowo zapisanych dzieci.

O godzinie 18.00, w drugiej części spotkania, Cristina Gorajski Visconti Konsul Honorowy RP w Ankonie i Mauro Sclavi burmistrz miasta Tolentino przywitali wszystkich przybyłych i zainaugurowali wystawę zatytułowaną “Dzieje hymnu polskiego”. Do powitań przyłączyła się Mirella Valentini, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Unitre Tolentino, która potwierdziła chęć współpracy i zacieśnienia relacji polsko-włoskich. Radna gminy, pani Elena Lucaroni z wydziału odpowiedzialnego za politykę społeczną pogratulowała inicjatywy i pracy z młodzieżą.

Wystawa o hymnie polskim była ostatnim etapem projektu jaki zrealizowały placówki Szkoły ANDERS z Ankony, Maceraty i Perugii pt. “Śpiewający Anders”. Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Józefa Wybickiego, autora „Mazurka Dąbrowskiego”. Ponadto w bieżącym roku przypada 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym RP. W pierwszym semestrze tego roku, na ten cel, za pośrednictwem Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Rzymie szkoła otrzymała środki polonijne Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki nim uczniowie i nauczyciele zrealizowali i nagrali hymn Szkoły Anders oraz zgłębili historię Mazurka Dąbrowskiego z okazji jubileuszu jego powstania.

To właśnie z racji jubileuszów organizatorzy zaprosili do obejrzenia 18 paneli rozstawionych w sali pałacu. Krótka prezentacja wprowadziła przybyłych w tematykę. Fotografie i cenne informacje w języku włoskim zainteresowały przybyłych nie tylko postacią generała Dąbrowskiego, Wybickiego jako twórcy tekstu pieśni, ale i historią legionów polskich we Włoszech. Można było się dowiedzieć kiedy powstał utwór i jak zdobył serce Polaków. Sporo miejsca poświęcono informacji czego dotyczy treść poszczególnych zwrotek, a o czym mówi refren. Kolejne panele przybliżyły krótko historię innych utworów, które stały się pieśniami patriotycznymi i towarzyszyły Polakom  w ważnych momentach narodu. Podczas zwiedzania, w tle można było usłyszeć melodie Bogurodzicy, Gaude Mater Polonia, aż wreszcie hymnu Szkoły Anders nagranego w ramach realizacji projektu. Nie mogło zabraknąć wyjątkowej i mało znanej informacji o tym jak to oba hymny, polski i włoski, cytują swe państwa wzajemnie w swej treści. 

Na wystawie  wyeksponowany został również pamiątkowy podarunek marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, jaki Szkoła Anders otrzymała w Dniu Polonii i Polaków za Granicą w 2017 roku. Był to zestaw trzech symboli narodowych: flagi, herbu z orłem białym i CD z nagraniem Mazurka Dąbrowskiego. 

Ta piękna i innowacyjna w swej formie wystawa przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych była otwarta do godziny 20.00 i wiele osób wpisało się do księgi gości wyrażając swoją opinię na jej temat. Zaskoczyło zainteresowanie nie tylko okolicznych Polaków, ale i mieszkańców Tolentino, którzy odwiedzili ekspozycję, zatrzymali się przy stoliku promującym turystykę polską i wyrazili chęć zacieśnienia polsko-włoskiej przyjaźni w ramach projektu Polovers.

Korespondencja Anna Traczewska, Szkoła Anders.

Foto Marta Di Gaetano i Mauro Radici.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *