PAWEŁ SMOLEŃSKI ODBIERA NAGRODĘ W RZYMIE

30 września 2022, w przepięknych pałacowych wnętrzach kompleksu Borromini w centrum Rzymu, siedzibie Casa delle Letterature, wręczono włoskie nagrody im. Ryszarda Kapuścinskiego. W kategorii „Nagroda za reportaż prasowy oraz dla autorów zagranicznych” uhonorowani zostali dwaj pisarze i dziennikarze: Paweł Smoleński z Polski i Luccio Caracciolo z Włoch. 

Paweł Smoleński i Barbara Czechmeszyńska-Skowron
Luccio Caracciolo i Jarosław Mikołajewski

Przypomnijmy: ta włoska nagroda za reportaż literacki i fotograficzny przyznawana jest od roku 2012 z inicjatywy rzymskiego Festiwalu Literatury Podróży (Festival della Leteratura e Viaggio) i Instytutu Polskiego w Rzymie, we współpracy z włoskim wydawnictwem Feltrinelli i rodziną Kapuścińskiego. Uroczystość organizuje Towarzystwo Geograficzne (Società Italiana Geografica) w ramach ww Festiwalu.

Z okazji wręczenia nagród spotkanie autorów z publicznością poprowadzili przedstawiciele włoskich organizatorów. Instytut Polski w Rzymie – współinicjator konkursu – reprezentowany był przez wicedyrektor Kamilę Grzybowską-Kisiel oraz Jarosława Mikołajewskiego, poetę, pisarza, tłumacza, publicystę, dawnego dyrektora Instytutu, który wyraził zadowolenie, że ta inicjatywa jest kontynuowana i doceniana przez jego następców.

Barbara Czechmeszyńska-Skowron i Kamila Grzybowska – Kisiel
Rene Maisner i Barbara Czechmeszyńska-Skowron

Wieczór otworzyła Rene Maisner, córka patrona konkursu, wspomnieniami i prezentacją fotografii. Paweł Smoleński, zapytany co jako pisarz uznaje za godne zaczerpnięcia od Ryszarda Kapuścińskiego, odpowiedział krótko: „wszystko”. Następnie, mówiąc o ich współpracy, użył słowa „geniusz”, który „… chwalił tak cudownie, że dawał niesłychany zastrzyk energii, chęci do pracy i przekonanie, że ten zawód jest ważny…”, a „… jeśli instruował, to były to pojedyncze, bardzo krótkie zdania, absolutnie trafiające w sedno sprawy…”

Od lewej Barbara Czechmeszyńska-Skowron, Kamila Grzybowska-Kisiel Jarosław Mikołajewski i Rene Maisner

Ryszard Kapuściński jest autorem przedmowy do pierwszej z książek Smoleńskiego o relacjach polsko-ukraińskich. Przed napisaniem słowa wstępnego wyznał autorowi książki, że po jej przeczytaniu chciałby zobaczyć, jak wyglądają jej bohaterowie. „… I to było fundamentalne zdanie – wspomina autor – Rysiek sprawił, ze ta książka zaczęła żyć. I do dziś ma cztery wydania w Polsce. Bo ja bym sam tego nie wymyślił…”

Paweł Smoleński ma w dorobku wiele albumów i książek, jednakże z uwagi na obecną sytuację polityczną w Europie głównym tematem podczas spotkania była książka „Pochówek dla rezuna” (Wydawnictwo Czarne, 2001), uhonorowana w 2003 roku Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego. 

O sytuacji na wschodzie, o tym, czy Europa ma szansę zrozumieć Rosję, Smoleński powiedział, zastrzegając chęć zachowania poprawności politycznej: „…Jeżeli będziemy czytać historię Rosji i słuchać rosyjskich demokratów, których jest niewielu, ale jednak są, to jest to bardzo proste…

Od lewej A. Kowalewska, P. Smoleński, R.Maisner, z prawej L.Caracciolo

Paweł Smoleński jest dziennikarzem, autorem artykułów, esejów, tekstów o charakterze publicystyki literackiej. Od czasów studenckich współpracował z pismami drugiego obiegu pod pseudonimem Tomasz Jerz oraz z paryską „Kulturą”. Od 1989 roku na stałe związany z Gazetą Wyborczą. Jego artykuł w „Gazecie Wyborczej” z 27 grudnia 2002, zatytułowany „Ustawa za łapówkę czyli przychodzi Rywin do Michnika”, opisujący tzw. „Aferę Rywina”, wywołał skandal polityczny; był w grupie świadków wezwanych przed komisję śledczą, powołaną do zbadania tej sprawy. W 2012 Paweł Smoleński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Tekst: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom

Foto: Barbara Czechmeszyńska-Skowron, Andrzej Skowron
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *