CERSAIE w Bolonii miejscem spotkania i wyznaczania trendów w budownictwie i ceramice

Od 26 do 30 września w Bolonii po raz 39-ty odbyły się CERSAIE, największe na świecie targi branży ceramicznej, architektury, projektowania wnętrz i wykonawstwa. Przed głównym wejściem na Piazza della Costituzione każdego dnia profesjonaliści z sektora wchodzili aby spotkać się z 624 wystawcami (40% z nich to firmy spoza Italii) z 26 różnych krajów. Targi wyznaczyły trendy na kolejny rok, a bogaty program konferencji i seminariów z międzynarodowymi gośćmi, w tym ze świata architektury dodatkowo przyczynił się do szerzenia wiedzy.

Jedną z nowości tej edycji był Cersaie Upstairs, czyli ciąg pieszy na pierwszym piętrze łączący pawilony historyczne z nowo wybudowanymi, gdzie można na targi popatrzeć z góry, ale też odpocząć czy zjeść. W galerii pomiędzy pawilonami 21/22 znajdowało się Archincontract – miejsce, gdzie z 6 wiodącymi firmami architektonicznymi można było odbyć rozmowy w specjalnie zaaranżowanych salonikach. W wydarzeniu Press Café wzięły udział 23 włoskie wydawnictwa, których spotkania, w formie dialogu, będą dotyczyły różnych uwarunkowań w odniesieniu do tematu zrównoważonego rozwoju. Po raz kolejny odbyło się na Cersaie „Miasto Układania” – w hali 32 na powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych przez 5 dni odbywały się pokazy układania dużych płyt oraz warsztaty.

Targi rozpoczynają się z wielkim entuzjazmem ze strony operatorów i wracamy w pobliże sytuacji sprzed Covid – mówił podczas ceremonii otwarcia prezes Bologna Fiere, Gianpiero Calzolari.

Na 150 tysiącach metrów kwadratowych wiodące międzynarodowe firmy zaprezentowały najnowsze trendy: w 15 halach wystawienniczych targów wykonawcy i konsumenci poznali najbardziej atrakcyjne produkcje firm o międzynarodowej renomie w zakresie projektowania powierzchni (w ceramice i innych materiałach) oraz wyposażenia łazienek. Ogromny asortyment ceramiczny, podłóg drewnianych, tapet, mebli łazienkowych, kominków, saun, designerskich baterii, wanien i sanitariatów zgodnych z najnowszymi trendami przyciągał zainteresowanie wszystkich zwiedzających.

Szef regionu Emilia Romania, Stefano Bonaccini powiedział na konferencji prasowej przed targami:

Jest to największa na świecie wystawa ceramiki, a my jesteśmy regionem, który produkuje około 95 procent całej włoskiej produkcji. Jest to jednak szczególny moment, ponieważ jest to sektor najbardziej energochłonny: jako region mamy jednak bardzo precyzyjnie opracowany program działań.

Wiele firm bardzo starannie przygotowało się do targów i na olbrzymich powierzchniach prezentowało swoje wyroby, jednak większość wykorzystywała stoiska pokazywane już w roku ubiegłym (koszty!). Uwagę zwracały standy dość mocno zamknięte, z wysokimi ścianami i wąskim wejściem – przeznaczone tylko dla spotkań z wybranymi klientami. Mimo setek metrów stoiska te wyglądały mało przyjaźnie, ale może o to chodziło tak prezentującym się firmom.

Z Polski na specjalne wyróżnienie zasługuje stand firmy INCANA S.A, która po raz kolejny wystawiała się w pawilonie 26 pośród międzynarodowych gigantów wyglądając naprawdę imponująco. Przez wielu – w tym przez nauczycielką i uczniów liceum artystycznego z Florencji to właśnie stoisko Incany uznano za najatrakcyjniejsze, które aż prosiło się aby na nie wejść i dotykać wystawionych artykułów.

Rozmowy na stoisku INCANA

Przez pięć dni targowych na stoisku INCANY odbyły się setki rozmów po włosku, angielsku, węgiersku, rumuńsku czy rosyjsku. Dyrektor handlowa firmy Irina Szmeterowicz i odpowiadający za eksport Longin Łakoma i Marek Gawron będą mieli mnóstwo pracy po powrocie z targów, życząc sobie aby jak najwięcej z nich przerodziło się na konkretne zamówienia!

Liceum Artystyczne z Florencji, lekcja na stoisku Incany

Jeszcze nie ma podsumowania pokazującego, ilu było w tym roku zwiedzających. Dane z roku poprzedniego ( https://www.cersaie.it/it/s_numeri_intro.php) pokazują podobną liczbę jeśli chodzi o wystawiających się. W ubiegłym roku zwiedzających było 62.943, z czego aż 24.019 z zagranicy. W tym roku la liczba może być nawet wyższa…

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *