URODZINY ITALOMANII

6 października 2022 działająca na warszawskim Ursynowie Grupa ITALOMANIA obchodziła swoje piąte urodziny. Było to dla nas wielkie wydarzenie i niezwykle ważna uroczystość!

Grupa zawiązała się w 2016 roku, ale miała rok (pandemiczny) przerwy w zajęciach. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, w środy, w siedzibie Kluboteki Dojrzałego Człowieka przy ul. Lanciego 13 w Warszawie.

Dorobek Grupy jest imponujący: ok. 150 spotkań, ponad 300 opracowanych i omówionych tematów z różnych dziedzin. Ogólne założenie jest takie: interesuje nas wszystko, co włoskie. Stąd taka różnorodność tematów z dziedziny szeroko pojętej sztuki, turystyki, historii, sposobu bycia i życia, włoskiej kuchni, spraw społecznych, politycznych i gospodarczych.

Obecnie realizujemy kilka cykli: „Włoscy patroni warszawskich ulic”, „Włoscy święci”, „Regiony”, omawianie esejów Waldemara Łysiaka „Wyspy zaczarowane”, „Opery włoskie”. Oczywiście omawiamy też tematy niemieszczące się w cyklach.

Grupa dorobiła się własnego logo, proporczyków, flagi, strony internetowej www.italomania.org, hymnu, szaliczków, bransoletek, pieczątki i…. czasownika! (czasownik weare znaczy: podróżować z Italomanią po Włoszech i cieszyć się tą podróżą!)

Mamy za sobą dwa wspólne wyjazdy do Włoch, wyjścia do teatru, na wystawy, do kina, wyjazd na koncert IL VOLO do Łodzi, biesiady we włoskich restauracjach i udział w licznych imprezach z pogranicza polsko-włoskiego w Warszawie.

6 października przy pełnej Sali rozpoczęliśmy nasze Święto.

Zaproszonymi Szczególnymi Gośćmi byli: red. Naczelny Gazzetta Italia pan Sebastiano Giorgi, który przybył w towarzystwie sekretarki redakcji, pani Agaty Pachucy, przedstawiciele Comites Polonia pani Agnese Mussari i pan Mariano Caldarella oraz burmistrz Ursynowa pan Jakub Berent. Licznie stawili się przyjaciele i sympatycy Grupy z Kluboteki.

Postaraliśmy się o jak najlepszą atmosferę uroczystości. Zorganizowaliśmy wystawę malarską towarzyszącą imprezie pod tytułem „Namaluj mi Włochy”. Były to prace plastyczne Klubotekowiczów i nie tylko. Szczęśliwie się złożyło, że w małej sali wisiała już wystawa zdjęć klubotekowicza, Edwarda Warownego, kiedyś Italomaniaka, p.t. „Po prostu Toskania”. Nie był to zamierzony, ale korzystny zbieg zdarzeń. Nina Wolf udostępniła swoje piękne zdjęcia z Wenecji i okolic jeziora Garda, które ozdobiły ściany większej Sali.

Na początku uroczystości przedstawiona została w postaci prezentacji w Power Point długa historia powstania i działania Grupy. Później twórca strony internetowej, Wojtek, przedstawił stronę i opowiedział, jak się narodziła, a na końcu Basia przedstawiła statystyczne zestawienie dokonań Grupy.

W dalszej części Grupa odśpiewała swój hymn i zaczęła się część artystyczna, tzn. Bogdan zagrał na akordeonie kilka włoskich standardów. Dla chętnych do śpiewania wyświetlone zostały słowa „Mariny”.

Atmosfera była wspaniała, wszyscy rozśpiewani i roześmiani zostali zaproszeni do mniejszej Sali na urodzinowy tort, a właściwie torty, bo były trzy: zielony, biały i czerwony! No i jeszcze liczne słodkości przygotowane przez ITALOMANIĘ i obowiązkowe wino! Na naszych Gości czekały w prezencie śliczne pierniczki w wiadomych barwach, zapakowane tak, by można je było zabrać na pamiątkę.

Bardzo cieszymy się, że nasze świętowanie tak znakomicie się udało! Zebraliśmy mnóstwo komplementów i pochwał i nieskromnie przyznamy, że chyba nam się należały.

Mamy nadzieję, że nasze dziesiąte urodziny (za cztery lata) będziemy obchodzić równie spektakularnie!

Tekst Maja Malinowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *