MACERATA: ANDERSALIA – sport dla uczniów szkoły Anders

“W zdrowym ciele zdrowy duch” – to słynne powiedzenie, które zainspirowało Szkołę Języka i Kultury Polskiej Anders do zorganizowania dnia 20 listopada 2022 r. gier i zabaw sportowych dla swoich uczniów, ich rodzin i przyjaciół. Polonijne Szkoły Anders z centralnych Włoch od lat promują dwujęzyczność i pielęgnują podwójną tożsamość polsko-włoskich dzieci. Celem tego spotkania było m.in. propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku, integracja dzieci i młodzieży z wielokulturowymi korzeniami. Projekt ten został przychylnie przyjęty przez Kancelarię  Prezesa Rady Ministrów i placówka otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022, za pośrednictwem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Inicjatywa otrzymała patronat Konsulatu RP z Rzymu, Konsulatu honorowego Polski w Ankonie, Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche, ale i patronat miasta Macerata jak i wyjątkowy “Macerata Città Europea dello Sport 2022”.

O godzinie 6.20 trzęsienie ziemi w skali 4,3 obudziło naszych młodych sportowców z Ankony i Maceraty, którzy mimo wszystko stawili się gotowi do zawodów o godzinie 10.00 w Piediripie, w centrum sportu I ludi di Apollo. Do dyspozycji inicjatywy przeznaczone zostały niedawno zainaugurowane boiska do gry w piłkę nożną i padel. Zarówno dyrekcja szkoły jak i nauczycielki przywitały wszystkich uczestników Andersaliów na boisku krytym udekorowanym biało-czerwonymi… i zielonymi barwami. Wszystko, aby podkreślić polsko-włoski kontekst. 

Według programu kolejno odbyły się sztafety dwóch młodszych drużyn w konkurencji: bieg po wiedzę. Zagadki w języku polskim dotyczące Polski przeplatały się z konkurencjami takimi jak rzut kołem lub piłką do celu, bieg z balonikiem lub woreczkiem na głowie, skakanka. Wśród śmiechu i dobrej zabawy dzieciaków kibicowali rodzice. Nauczycielki: Alicja, Anna, Ewa, Kasia, Maja i Olga mocno zaangażowane pomagały swoim podopiecznym. Dla młodzieży gra w kółko i krzyżyk na boisku była absolutną nowością i wspaniale zintegrowała nastolatków. Kolejna godzina poświęcona została meczom w piłkę nożną, poszczególnych grup wiekowych, pod czujnym okiem sędziego Franco. Dla wszystkich nowością była nauka modnej aktualnie gry w padel, z instruktorem Alessio. Rywalizowały ze sobą dzieciaki i młodzież w wieku od 3 do 22 lat. W międzyczasie odbywały się też  gry i zabawy dla najmłodszych: w kręgle, limbo, hula-hop i piłka-młot. Na koniec odbył się mecz polskich i włoskich dzieciaków w kategorii 9-13 lat. Chłopcy i dziewczęta założyli dywizy sportowe szkoły Anders ufundowane przez tatę Diego już w 2019 roku na podobny mecz. Jak na każdym międzynarodowym wydarzeniu sportowym odśpiewane zostały hymn włoski i polski, podkreślając w szczególności jubileusze Mazurka Dąbrowskiego obchodzone w roku 2022.

Zgodnie z obietnicą przybył z wizytą radny miasta Macerata z wydziału sportu – Riccardo Sacchi, który z ogromną radością wpisał do kalendarza polsko-włoskie wydarzenie Szkoły Anders jako początek współpracy w tym sektorze i nie tylko. Pogratulował i docenił wkład pracy kadry, ale i sportową postawę uczniów. Zwrócił uwagę na kilka aspektów, które od lat łączą Polskę i Włochy, a w szczególności Maceratę, nie tylko 2. Korpus Polski. 

Andersalia zakończyły się przyznaniem pucharów i nagród dla wszystkich uczestników. Przybyła na to wydarzenie konsul honorowy RP w Ankonie, pani Cristina Gorajski Visconti. Wręczyła puchary, auli z Ankony na ręce dyrektorek Maji Mielcarskiej i Katarzynie Stroińskiej, a Annie Traczewskiej jako dyrektorce auli z Maceraty. Kolejny puchar otrzymało goszczące inicjatywę centrum sportowe, reprezentowane przez panią Cecylię. Natomiast wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i nagrody w postaci plecaków. Nie mogło zabraknąć okolicznościowych zdjęć z pucharami i nagrodami zaprojektowanymi przez pana Maura Radici (Movinroots). 

Wszyscy obecni zostali zaproszeni na wspólny przepyszny i obfity poczęstunek zorganizowany przez catering firmy La Pagnotta di Luigi Piangerelli z Potenza Picena. Rozmowami i dyskusjamii na temat kolejnych planów i inicjatyw tej polsko-włoskiej społeczności zakończył się kolejny wspaniały dzień Szkoły Anders. 

Tekst: Traczewska – Szkoła Języka i Kultury Polskiej Anders

Foto: Mauro Radici i Milena Gwiazda
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *