KONKURS MARSZAŁKA SENATU RP DLA DZIENNIKARZY POLSKICH I POLONIJNYCH ROZSTRZYGNIĘTY: NAGRODA DLA NASZEJ DZIENNIKARKI  EWY TRZCIŃSKIEJ

Jest nam ogromnie miło poinformować, że już po raz trzeci rzędu w konkursie została nagrodzona korespondentka naszej redakcji, EWA TRZCIŃSKA zdobywając w tym roku zaszczytne 3 miejsce! Przy czym dwie pierwsze nagrody przypadają reportażom radiowym

– Informacje o nagrodzie otrzymałam dzień przed moimi imieninami, podobnie jak rok i dwa lata temu, co stało się pięknym prezentem imieninowym. Jest mi niezmiernie miło, że jury konkursu doceniło mój wywiad z Anną, który dla mnie był też dużym przeżyciem – powiedziała nam na gorąco Ewa Trzcińska

Celem 19. edycji konkursu było pokazanie, jak osoby, które zagubiły polskie korzenie żyjąc poza granicami odnajdują je po latach, czasami dopiero w kolejnych pokoleniach zaczynają czuć się Polakami. Jak to wpływa na ich życie, na relacje z Polską, jak to się stało, że wracają do polskości.

Pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Szkurłat-Adamska za reportaż radiowy o reaktywowanym, legendarnym klubie sportowym Pogoń Lwów pt. „Pogoń za przyszłością” wyemitowany na antenie Radia Kraków 27 listopada 2022 r.

Drugą nagrodę jury przyznało Dorocie Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy o poszukiwaniu, gubieniu i odnajdywaniu polskości przez Polaków na Wileńszczyźnie pt. „Impulsy, albo … gdyby nie Michał” zamieszczony na platformie streamingowej Anchor 30 listopada 2022 r.

Dwie równorzędne trzecie nagrody trafiły do:

– Ewy Trzcińskiej za reportaż prasowy o losach córki żołnierza gen. Władysława Andersa opublikowany 20 listopada  2022 r.  na portalu polacywewłoszech.com „Kręta droga do polskości”.

Anna Teresa Kuliczhowshi i Ewa Trzcińska kilka lat temu na Polskim Cmentarzu Wojskowym w San Lazzaro

Reportaż o tym, jak historia kampanii włoskiej II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa nakłada się na życie bohaterki materiału. Córka żołnierza generała Andersa, osiadłego we Włoszech po wojnie, dopiero po śmierci ojca, pragnie poznać jego historię, zrozumieć go i pielęgnować pamięć o nim i o innych żołnierzach Armii Andersa. Jak sama mówi: „to nie był powrót do polskości – bo nigdy nie czuła się Polką – to było odkrycie polskości”. Dodatkowym impulsem do poszukiwania polskości okazało się także spotkanie z papieżem Janem Pawłem II na polskim cmentarzu wojennym San Lazzaro koło Bolonii.

Poniżej nagrodzony wywiad w wersji polskiej i włoskiej. Zdjęcia w nagrodzonym tekście były autorstwa między innymi Anety Malinowskiej.

– Anny Dąbrowskiej za wywiad prasowy z brytyjską piosenkarką Katy Carr pt. „Jestem głosem tych, którzy go nie mieli” opublikowany na stronach Polonijnej Agencji Informacyjnej 30 listopada 2022 r.  

Jury przyznało jedno wyróżnienie:

Joannie Sikorze za reportaż radiowy „To jestem ja…. Helena Abramowicz”, który został wyemitowany w Polskim Radiu Białystok 23 listopada 2022 r.

W tym roku najwięcej prac na konkurs nadesłano z Polski. Były też prace z Niemiec, Włoch i Ukrainy.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostaną zaproszeni do Senatu  na uroczystość wręczenia dyplomów.

Więcej: Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych rozstrzygnięty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *