Powitanie Nowego Roku w Bolonii na Piazza Maggiore

W tym roku Bolonia jest w stanie ugościć na głównym placu 10.000 osób. Jeśli będziecie w tym mieście  i nie wybieracie się nigdzie, by powitać Nowy Rok warto udać się na Piazza Maggiore.

Będzie trochę mgliście jednak temperatura ok. 8,9 stopni pozwoli na to,  by miło spędzić Sylwestra na świeżym powietrzu. Pamiętajcie o tym, że sklepy wokół placu i najbliższej okolicy nie będą sprzedawały napojów alkoholowych już od godziny 18.00, a wnoszenie na plac wszelkich napojów w butelkach i puszkach jest zabronione. Tak więc będzie musiało obejść się bez przysłowiowego brindisi czyli toastu za Nowy Rok z butelką szampana. Jednak już po godzinie 23 .00 rozgrzeje was muzyka i  hity z ostatnich  50 lat,  a o 24.00 ogień z płonącego ,,Starego Roku,, i potem znów muzyka.

Po 2 letniej przerwie powraca do Bolonii tradycja palenia starca  (,,vecchione,,) na głównym placu miasta , tj.na Piazza Maggiore. Palenie starca to nic innego jak  starożytna tradycja: kilkumetrowa kukła ,  symbolizująca  stary rok ma  spłonąć o północy, by pożegnać Stary Rok i przywitać Nowy. W tym roku  na placu stanie konstrukcja o nazwie  „Stary jak wieża”, projekt kolektywu Parasite 2.0, który został wybrany w konkursie w 2021 roku, a następnie stworzony przez Officine Contexto przez scenografa Alana Zinchi.

Oto program  31 grudnia

Wieczór  rozpocznie się od godziny 22:00 z  muzyką Laury Gramuglia i jej Rocket Girl on Vinyl, programem muzycznym przeznaczonym wyłącznie dla kobiet, z muzyką skomponowaną, graną i wyprodukowaną wyłącznie przez kobiety. O 23:00 przyjdzie kolej na pierwszą edycję „Noworocznego przemówienia artysty”, chwili refleksji nad minionym rokiem i przyszłością kreowaną przez Alessandro Bergonzoniego. Potem oczywiście muzyka z  DJ-e PopPen,  Brunella di Montalcino & Marina di Ravenna, z muzycznym repertuarem , który obejmie wszystkie przeboje z ostatnich pięćdziesięciu lat.

24.00 podpalenie ,,staruszka,,po czym znowu muzyka do godziny 1.30.

Wejście na plac już od godziny 21.30 , maksymalnie 10.000 osób. Każdy otrzyma bilet , który należy zwrócić w przypadku wyjścia z placu, by ewentualnie udostępnić miejsce dla osób w oczekiwaniu na wejście.

Na teren placu  zabrania się wnoszenia jakichkolwiek napojów alkoholowych i bezalkoholowych w pojemnikach szklanych lub puszkach. Ponadto zabronione będzie (każdemu, kto nie posiada koncesji lub nie  jest uprawniony do odpalania petard) użycia  petard i  wszelkiego rodzaju fajerwerków w jakimkolwiek miejscu publicznym od 24 grudnia 2022 do 7 stycznia 2023. Zakaz ten  obowiązuje na terenie całej gminy.

 Autobusy nocne w Sylwestra

W Sylwestra 2023 r. uruchomiona będzie  sieć sześciu linii nocnych, obejmujących  wszystkie główne trasy miejskie, obsługujących terytorium Bolonii aż do Castel Maggiore, Funo di Argelato, San Lazzaro di Savena, Rastignano, Casalecchio di Reno i Zola Predosa.

Linie oznaczone  literą N, będą  kursować co 30 minut, począwszy od 00.30 do 1.30 i kończąc między 5 a 5.30.

System połączeń zapewni mobilność przez całą noc, gwarantując również niezbędne połączenia i przesiadki.  Linie N biegną przez via  dei Mille, gdzie autobusy będą zatrzymywać się co pół godziny od północy. Na kursach nocnych obowiązywać będą zwykłe bilety podróżne Tper. Wszystkie szczegóły dotyczące linii wraz z kompletnymi trasami, przystankami i rozkładami jazdy dostępne są na stronie Tper.

Wy jak spędzacie Sylwestra w tym roku???

Pozdrowienia z Bolonii i Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim Czytelnikom!

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *