POLSKA WE FLORENCJI – SPOTKANIE W KONSULACIE RP

6. października przed godziną 11:00 w Konsulacie RP we Florencji odbyło się spotkanie uczestników europejskiego programu Erasmus + i towarzyszącym im włoskich esperantystów z honorowym konsulem, Stefano Barlacchi.

.

.

Spotkanie udało się zorganizować przy wydatnej współpracy Pani Aleksandry Król Seghi, sekretarz konsula i Małgorzaty Komarnickiej, prezes Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej.

.

.

Pan konsul przyjął nas bardzo ciepło i życzliwie, przywitał uśmiechem i słowami w języku polskim: „dzień dobry”. To sprawiło, że opuścił nas stres i poczuliśmy się dobrze w jego towarzystwie, nawet gdy okazało się, że pan konsul nie zna języka polskiego. Rolę „języka pomostowego” doskonale spełnił język esperanto, zgodnie zresztą z założeniami naszego projektu “Most Nadziei. Nowa jakość nauczania języka esperanto”.

.

.

Wypowiedzi uczestników na język włoski i esperanto tłumaczył Bruĉjo Kassini, sekretarz Włoskiego Instytutu Esperanto – z tą organizacją Europejskie Centrum Edukacji Międzykulturowej realizuje europejski projekt.

.

.

Spotkanie było bardzo profesjonalnie prowadzone przez gospodarza. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji – o edukacji, demokracji, o licznej Polonii we Włoszech i możliwościach nauki języka polskiego, o historii łączącej nasze narody oraz o celebracji polskich świąt. A my, przybliżyliśmy panu konsulowi nasz projekt a na zakończenie części oficjalnej przedstawicielki zarządu Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej, Małgorzata Komarnicka i Magdalena Komarnicka, wręczyły konsulowi, Stefano Barlacchi przywieziony z Polski podarunek. Był to witraż wykonany przez Renatę Gładysiewicz do „Legendy o Warsie i Sawie” (o powstaniu stolicy Polski), do którego dołączone było tłumaczenie tej legendy w trzech językach: polskim, włoskim i esperanto. Pan konsul otrzymał również dwie książki, „Legendy sześciu kontynentów” i „Spacerkiem po Wrocławiu”, napisane w języku polskim i esperanto. Książki te powiększą zbiór Biblioteki Konsulatu Honorowego RP we Florencji.

.

.

Po części oficjalnej był przygotowany poczęstunek, w czasie którego już rozmawiano mniej oficjalnie i próbowano włoskich smakołyków. Dowiedzieliśmy się, że pan konsul będąc dzieckiem spędzał swoje wakacje w Tirreni, blisko miejsca hotelu, w którym mieszkamy.

Dzięki tej wizycie mieliśmy okazję zobaczyć miejsce pracy konsula, przekonać się, że język esperanto doskonale funkcjonuje jako „język pomostowy”, ale też mimo sporej odległości od Polski poczuć się przez te kilka godzin spotkania „jak w domu, jak u siebie” bo Konsulat RP we Florencji to piękne i bardzo przyjazne miejsce.

Wszyscy byliśmy zadowoleni, że uczestniczyliśmy w tak niezwykłym wydarzeniu, które będziemy bardzo pozytywnie wspominać. 

Uczestników spotkania czekała jeszcze jedna miła niespodzianka. Pani Aleksandra Król Seghi wspólnie z esperantystami, Brunellą Moracci i Marko Cecchi oprowadziła grupę po historycznym centrum Florencji prezentując najbardziej urocze miejsca tej części miasta. Była to świetna okazja do konfrontacji naszych książkowych wiadomości z rzeczywistością, ale też nieoczekiwany upust wrażeń i emocji oraz pięknie zakończony pobyt we Florencji.

.

.

W imieniu uczestników

Małgorzata Komarnicka

Prezes Europejskiego Centrum Edukacji Międzykulturowej

Foto: Aleksandra Seghi




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *