Zapraszamy na nowy cykl artykułów ,,Weterynarz radzi,,. Znajdziecie tu ciekawe , pożyteczne i profesjonalne odpowiedzi na nurtujące was pytania oraz porady dotyczące zwierząt domowych.
Pomoże nam w tym lekarz weterynarii Katarzyna Jadwiszczok z Bolonii .
Wszystkie zwierzęta małe i duże, oswojone i dzikie zasługują na nasz szacunek oraz opiekę. Nazywam się Katarzyna Jadwiszczok, jestem lekarzem weterynarii pracującym na terenie Bolonii i okolic. Skończyłam studia w Lublinie. Jestem aktywnym członkiem bolońskiej izby lekarsko- weterynaryjnej oraz ,,Società Culturale Italiana per Animali da Compagnia,., W mojej codziennej praktyce zajmuję się głównie psami oraz kotami, chociaż czasem kura też się trafi. Wykonuję wizyty domowe oraz współpracuję z lokalnymi przychodniami weterynaryjnymi.
.
.
Chciałabym pomóc Wam i Waszym czworonogom przygotować się dobrze do zimy. Mam nadzieję, że w tym krótkim artykule znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania.
Katarzyna Jadwiszczok
Nadchodzi czas zimowy jak zadbać o psa by nie zmarzł na dworze ?
To czy pies zmarznie na dworze zależy przede wszystkim od jego rasy, wieku czy aktywności.
Naszych pupili możemy zabezpieczać przed zimnem specjalnymi ubrankami czy to kupionymi czy np. własnoręcznie dzierganym sweterkiem. Dostępne są też specjalne buciki. Dla przykładu mały pinczer czy charcik włoski spacerujący wolno na smyczy będzie potrzebował takiego okrycia, a wolno biegający owczarek czy wyżeł już nie. Pamiętajmy, że dla psa o wiele gorsze jest przegrzanie.
Jak dbać o psie łapy porą zimową?
Psie łapy są szczególnie wrażliwe ponieważ mają bezpośredni kontakt z podłożem. Dobrą praktyką jest smarowanie ich przed wyjściem na spacer wazeliną, oliwką czy specjalnymi kremami. Dostępne są też buciki. Pamiętajmy również o szkodliwym działaniu soli – po kontakcie z nią warto przemywać łapki po powrocie do domu.
.
.
Jak rozpoznamy odmrożenie psich łap i jeśli do tego dojdzie co robić ?
Do prawdziwych odmrożeń dochodzi niezwykle rzadko, zauważymy silną bolesność i zmianę koloru poduszek. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lekarzem weterynarii.
Pamiętajmy, że przemrożone części ciała ogrzewamy ostrożnie, powoli i stopniowo podnosząc ich temperaturę.
Ubieranie psa zimą . Konieczność czy może przesada?
Jeśli chodzi o ubieranie to na pewno zauważyłaś różnicę pomiędzy Polską a Włochami.
Tutejsze psy są ubierane prawie wszystkie i to przy temperaturach dużo wyższych niż u nas. Myślę, że we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Ubranko może być konieczne dla psów starszych, z problemami ze stawami czy kręgosłupem, dla ras nie posiadających podszerstka czy tych o smukłej budowie z małą ilością tkanki tłuszczowej jak np. charty.
Nadchodzi Nowy Rok i coroczny problem jak uchronić zwierzęta przed negatywnymi skutkami wystrzałów?’
Gwałtowne wystrzały mogą poważnie wystraszyć naszych podopiecznych.
Jeśli wiemy, że się ich boją, albo jest to ich pierwszy Sylwester w naszych domu to warto dobrze się do tego się przygotować.
Po pierwsze staramy się nie wychodzić wtedy z psem na spacer, a kota, jeśli jest wychodzący nie wypuszczamy. W przeciwnym razie ryzykujemy, że zwierzę w szoku ucieknie nam w nieznanym kierunku.
W domu natomiast możemy w łatwy sposób ograniczyć percepcję wystrzałów: zasłaniamy okna tak by nie było widać błysków, możemy umieścić też naszego przyjaciela w małym izolowanym pomieszczeniu jak np. łazienka i włączamy mu głośno muzykę, radio tak by huki były jak najmniej słyszalne. Pamiętajmy by nie zostawić podopiecznych samych w domu.
Jakie są negatywne skutki wystrzałów i jak pomóc wystraszonemu zwierzęciu?
Wystraszone zwierzę przeżywa ogromny stres, może chować się pod meblami, czy też jeśli ma taką możliwość uciec.
Najlepszą pomocą jest zapobieganie. Tak jak to opisałam w poprzednim pytaniu oraz jeśli poważny problem wystąpił w poprzednich latach warto udać się do lekarza weterynarii po odpowiednie środki: farmakologiczne, ziołowe czy na bazie feromonów. Warto zgłosić się na wizytę wcześniej bo większość z nich wymaga podawania już kilka dni przed Sylwestrem.
Natomiast jeśli zwierzę już jest wystraszone to starajmy się nie potęgować poczucia zagrożenia poprzez przytulanie i mówieniem „oj biedny, jak się boi…”, a raczej dajmy mu poczucie bezpieczeństwa pokazując, że wszystko jest ok, wesołym głosem zachęcając do zabawy ulubioną zabawką.
Idą świętą i jak wiadomo w domu jest dużo zapachów i smakołyków czy dokarmianie psa ze stołu ma negatywne skutki dla psa czy kota?
Nasze świąteczne potrawy poza dużą ilością przypraw i soli są też dość tłuste oraz ciężkostrawne.
Ryzykujemy poważne problemy żołądkowo-jelitowe, a także zatrucia.
Pamiętajmy, że dla zwierząt liczy się gest! Jeśli chcemy współdzielić nasz posiłek dobrym pomysłem jest ugotowanie osobno czegoś dla psa/kota lub kupienie jakiś dobrych smakołyków i oferowanie tych zamienników zamiast naszych prawdziwych potraw. Kierujmy się prawdziwym dobrem naszych zwierząt.
Twoje rady jak zapewnić zwierzętom dobre warunki w porze zimowej ?
Zimą pamiętajmy o ciepłym posłaniu, dobrze izolowanym od podłogi. Również zwierzęta mieszkające na dworze powinny mieć ciepłe, izolowane od wilgoci budy/domki, najlepiej z przedsionkiem dodatkowo chroniącym od wiatru.
.
.
Pytania od czytelników
Moja 13 latka uwielbia morze …nawet w zimie! Mam się bać, że coś złapie? Może tak jak my zachorować na zapalenie płuc i tym podobne? Czy mam ją zostawić…niech sama zdecyduje co dla niej najlepsze?
Zależy od temperatur, siły wiatru myślę, że tak jak dla nas pływanie nawet zimą jest korzystne możesz pomyśleć o jakimś ciepłym kocu/ręczniku do przykrycia jej po zakończonej zabawie .
Jeśli chodzi o przeciwwskazania to na pewno gdy ma problemy ze stawami takie zimne kąpiele nie są absolutnie odpowiednie.
Czy w zimie pies powinien być strzyżony czy raczej nie, czy powinien mieć nakrycie ?
Jeśli chodzi o rasy psów które mają włos stale rosnący to raczej unikamy go zimą, ale jeśli z jakich względów nie, było go jesienią to wtedy lepiej jest je ostrzyc niż ryzykować zapalenie skóry.
Nakrycie zależy od rasy psa, temperatury i jego aktywności. Np. prowadzony na smyczy mały ratlerek poczuje się bardziej komfortowo w okryciu, a wolno biegający owczarek niemiecki już tego okrycia nie potrzebuje .
Jak poznać, że psu jest zimno?
Jeśli chodzi o objawy zimna to poza drżeniem (które może być też spowodowane innymi czynnikami jak emocje), widzimy, że pies podnosi łapki i się kuli.
Zapraszamy wszystkich czytelników do zadawania pytań w temacie zwierząt w komentarzu. Odpowiedzi znajdziecie wkrótce wraz z pojawieniem się następnego artykułu.
Na pytania opowiadała Katarzyna Jadwiszczok lekarz weterynarii z Bolonii
Kontakt mail [email protected]
Facebook https://www.facebook.com/kasiaj.vet
Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura