Młodzi Polacy najlepszymi szachistami na świecie

Dwa złote i srebrny medal zdobyli uczniowie z Polski podczas szachowych mistrzostw świata we włoskim Montesilvano. Tytuł Mistrza Świata Juniorów do lat 16 zdobył Jakub Seemann z Zabrza, Paweł Sowiński z Humnisk był najlepszy w kategorii do 14 lat, a srebro w rywalizacji do 16 lat zawiózł do Polski Jan Klimkowski z Konina. Polscy szachiści pokonali ponad 800 młodych zawodników z całego świata. Polska reprezentacja wygrała tez klasyfikację drużynową.

15-letni Jakub Seemann, który w finale zmierzył się ze zdobywcą srebrnego medalu Jankiem Klimkowskim, zdobył już w tym roku tytuł Mistrza Europy. „Przed zawodami nie myślałem o tytule, miałem cel, by skupiać się na każdej kolejnej partii. Chciałem zagrać najlepiej jak potrafię. W ósmej rundzie zostałem samodzielnym liderem zawodów. Wtedy adrenalina już urosła, pojawił się stres przed kolejnymi ruchami, ale myślę, że poradziłem sobie z tym bardzo dobrze i bez większych przygód dowiozłem prowadzenie do końca” – mówił po zawodach. Jakub na co dzień uczy się w drugiej klasie III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Na wieść o sukcesie, szkoła przygotowała mu wspaniałe przyjęcie witając go brawami i wiwatami już od drzwi wejściowych. Młody mistrz był nieco zaskoczony swoją popularnością, przyznał też, że szkoła z dużą wyrozumiałością traktuje jego absencje wynikające z udziału w turniejach. Zwykle dostaje dodatkowy czas na nadrobienie zaległości. Jak przyznaje jego wychowawca, Andrzej Pasek sukces Jakuba to przede wszystkim efekt jego osobistej pracy i zaangażowania trenerów i rodziny. Nauczyciele i dyrekcja szkoły już kilkukrotnie proponowali Jakubowi indywidualny tok nauczania, on jednak odmawia, zależy mu bowiem na normalnych relacjach z rówieśnikami. 

.

DlaPolonii.pl

.

Wielkie powitanie mistrza przygotowano też w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Humniskach, gdzie uczy się drugi mistrz świata z Polski, zdobywca złota w kategorii do 14 lat, Paweł Sowiński. Powitano go brawami na spotkaniu całej szkoły w sali gimnastycznej. „Walczyłem o ten medal od pierwszej rundy. Przyjechałem do Włoch bardzo dobrze przygotowany i nie ukrywam, że myślałem o medalu. Cieszę się, że udało mi się go wywalczyć” – mówił po mistrzostwach. Paweł był szczególnie zadowolony z atmosfery, jaka panowała w polskim zespole podczas mistrzostw. 

Szkoła nie zapomniała także o trzecim uczniu-medaliście z Polski. „Dziś rozpiera nas ogromna duma. Nasz uczeń – Janek Klimkowski z klasy 2b zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów do lat 16 w szachach. Janku – gratulujemy Ci serdecznie. i życzymy dalszych sukcesów! Wracaj do „Drugiego” – napisano w mediach społecznościowych szkoły. Janek Klimkowski reprezentował bardzo wysoki poziom gry. Jak przyznawał w wywiadach Jakub Seemann, na drodze do zwycięstwa kolega z Polski był dla niego największym wyzwaniem. 

Sukcesy polskich juniorów potwierdzają bardzo wysoki poziom polskich szachów. W ub. roku szachowe zwycięstwo trafiło do Jana Krzysztofa Dudy, studenta z Krakowa, starsze pokolenia pamiętają z kolei sukcesy Radosława Wojtaszka, tymczasem rośnie mam młode pokolenie wspaniałych zawodników, którzy już w wieku nastoletnim odnoszą liczące się na świecie sukcesy. „Wierzę, że ten niewątpliwy sukces polskich szachów w mistrzostwach świata we Włoszech doda im jeszcze więcej motywacji do ciężkiej pracy, bo widać, iż mają szansę, by stać się szachistami wielkiego formatu” – komentował wspaniały wynik młodych Polaków Łukasz Turlej z Międzynarodowej Federacji Szachowej.

Sukces Jakuba Seemanna, który w jednym roku wywalczył tytuł mistrza Europy i mistrza świata juniorów jest drugim w historii polskich szachów. Poprzednio dokonał tego 19 lat temu Radosław Wojtaszek.

Jolanta Pawnik, dziennikarka i content menedżerka, autorka książek genealogicznych. Interesuje się historią, w swoich tekstach chciałaby przywrócić pamięć o ludziach, którzy tworzyli  polską naukę i kulturę.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą  2023 r.
*Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło DlaPolonii.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *