Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, 27 stycznia w 1945 r. miejsca zagłady co najmniej miliona Żydów z Polski, Francji, Węgier Czech, Słowacji, Grecji i innych krajów oraz ok. 120 tyś. więźniów innych narodowości ( Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy i wielu innych).

.

Foto Pixabay

.

Auschwitz-Birkenau to jeden z wielu niemieckich obozów koncentracyjnych powstałych w czasie II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich i jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem i miejscem ludobójstwa na świecie. Na terenie byłego obozu z inicjatywy byłych więźniów powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i nieprzerwanie działa od 1947 roku.

 W czasie trwania drugiej wojny światowej z rąk Niemców poniosło śmierć około 28 milionów ludzi, z czego prawie 11 milionów na terenie Polski. Ponad 6 milionów osób, które zginęły były narodowości żydowskiej, były to niemal wyłącznie osoby cywilne.

 Ten dzień jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego niemieckiego ludobójstwa. 

Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu została wydana przez ONZ rezolucja, która nie tylko oddaje cześć pomordowanym ale jest również znaczącym apelem o przeciwdziałanie ” jakimkolwiek formom negacji Holocaustu”. Celem jej jest zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji, dlatego aby zapobiec takim okrutnym wydarzeniom w przyszłości.

Nie wolno nam o tym nigdy zapomnieć…

Tekst Anna Dorota Więckowska 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *