Trydent – Tour de Pologne 2013

Kto wybiera się pod koniec lipca w Dolomity, trafi na nie lada gratkę. Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się właśnie tutaj, w pięknej górskiej scenerii Trydentu (Trentino).

Pierwszy etap, 27 lipca, poprowadzi z Rovereto do znanej miłośnikom narciarstwa miejscowości Madonna di Campiglio. Następnego dnia kolarze zmierzą się na trasie Marilleva (Val di Sole) – Passo Pordoi (Val di Fassa). Planując wakacje, jak przystało na prawdziwych  kibiców kolarstwa, wzdłuż szlaku wyścigu, nie zapomnijmy choć o krótkiej wizycie w Trento, stolicy Trydentu.

Mając nawet bardzo mało czasu, warto zobaczyć kilka miejsc w ozdobionym przez górskie szczyty, niezwykle urokliwym Trento. Ale przede wszystkim koniecznie trzeba poczuć charakterystyczną atmosferę tego miasta – będącą połączeniem niemieckiego ładu i porządku z włoskim swobodnym stylem życia. Na położonym w centrum Placu Dantego (Piazza Dante) wznosi się pomnik autora „Boskiej Komedii” i zarazem „ojca języka włoskiego”. Postawiono go tutaj pod koniec XIX w., właśnie jako symbol włoskiej kultury i tym samym „włoskości miasta”, w czasie, gdy pozostawało ono pod panowaniem austro – węgierskim.

Niedaleko od Placu Dantego, przy Via Pozzo Andrea, jest romański kościół św. Wawrzyńca (Badia di San Lorenzo) z poł. XII stulecia. W kolejnych wiekach służył on jako więzienie, a następnie jako garnizon wojskowy, przez co też uległ bombardowaniu w czasie II wojny światowej. Interesująca jest również miejscowa XIII–wieczna katedra (Duomo di San Vigilio), w jej wnętrzu znajdują się nagrobki wielu znakomitych mieszkańców miasta. Nie oddalając się specjalnie, na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo), pod n. 10, natrafimy za to na tzw. case Cazuffi – Rella, dwie kamienice, których fasady pokryte są freskami z XVI stulecia.

źródło: autostradadelsole.comCattura 4
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *