Mikołajki – święto obchodzone 6 grudnia na cześć Św. Mikołaja, biskupa Miry

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć św. Mikołaja, Biskupa Miry.

.

Św. Mikołaj jest jednym z tych świętych, których życiorys dokumentują tylko nieliczne fakty historyczne. Prawdopodobnie z tego powodu na temat tej postaci krąży tak wiele legend i mitów.
.
Mikołaj urodził się w III wieku (ok.270 roku) w Patras (zachodnia Lykia w Azji Mniejszej) na terenie ówczesnej Grecji w bardzo zamożnej rodzinie. Był jedynakiem, długo wyczekiwanym przez swoich rodziców. Od najmłodszych lat wyróżniał się on wielką pobożnością, a także empatią i wyczuleniem na biedę i krzywdę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się z biednymi i potrzebującymi swoim wielkim majątkiem. Około 300 roku Mikołaj został wybrany biskupem miasta Miry (obecnie tureckie Demre), które było bardzo zaniedbaną diecezją. Przyszły święty szybko podbił serca wiernych, ponieważ do swej duszpasterskiej posługi podchodził z wielką gorliwością i szczerym oddaniem.To właśnie w Mirze zasłynął ze swej świętości, poświęcenia i olbrzymiego serca.
Jedna z najbardziej znanych legend głosi, że pewien szlachcic z Patras utracił całą swoją fortunę i był zmuszony oddać córki do domu publicznego, ponieważ nie posiadał pieniędzy na ich posag. Gdy dowiedział się o tym biskup, potajemnie wrzucił on przez komin do mieszkania rodziny 3 sakiewki z pieniędzmi. Woreczki miały wpaść do pozostawionych do wyschnięcia pończoch dziewcząt (stąd ma się wywodzić, obchodzony w niektórych krajach, zwyczaj wieszania skarpet w przy kominku w wigilię Mikołajek).
.
O wydarzeniu tym wspomina Dante w swoim eposie, a także zostało ono uwiecznione na obrazach. 3 sakiewki na portretach Świętego początkowo interpretowane były jako 3 zamordowane dziecięce główki, którym, według innej legendy, Mikołaj miał przywrócić życie. Owe 3 sakiewki z czasem przeobraziły się w 3 złote kule,które stały się symbolem lombardników .
.
Na początku IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, kiedy to prześladowanie chrześcijan rozciągnęło się na całe Imperium Rzymskie, Mikołaj został uwięziony i zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron. W 313 roku za panowania cesarza Konstantyna, który uprawomocnił chrześcijaństwo, przyszły święty został uwolniony na mocy edyktu mediolańskiego i wrócił do swojej diecezji. Biskup z Miry uczestniczył też w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325 rok), na którym został potępiony arianizm. U schyłku swego życia odwiedził również Ojca Świętego w Rzymie. Po długich latach błogosławionych rządów Święty odszedł do domu Pana 6 grudnia około 350 roku i został on pochowany w Mirze.
.
.
Po zajęciu miasta przez Saracenów jego relikwie przeniesione zostały w 1087 roku przez włoskich kupców do Bari na południu Włoch, gdzie jak głosi legenda, Mikołaj zatrzymał się w trakcie pielgrzymki do Rzymu. Dla upamiętnienia tego faktu wzniesiono tam kościół, który wyświęcił papież Orban II. Za czasów cesarza Justyniana w VI wieku zbudowano w Konstantynopolu bazylikę dla uhonorowania biskupa.W tamtym czasie był on jednym z najbardziej czczonych świętych Kościoła Wschodniego.
Święty Mikołaj jest patronem prześladowanych, wdów i sierot, ale także marynarzy i rybaków, ponieważ według legendy miał on uratować swą modlitwą rybaków w czasie gwałtownej burzy . W niektórych krajach biskup z Miry jest również patronem szczęśliwych małżeństw, do którego samotne panny zanoszą swe prośby o świętą interwencję. W innych krajach postać ta to patron piekarzy na pamiątkę rozdania chleba w Mirze, która została dotknięta głodem.
.
W naszej tradycji pamięć o Św. Mikołaju jest wciąż żywa i chętnie p rzekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzień św. Mikołaja to okazja do różnych niespodzianek i obdarowywania się drobnymi prezentami w tajemnicy. Zwyczaj ten wyraźnie nawiązuje do legendy o zubożałym ojcu i jego córkach
.
Wizerunek Św. Mikołaja, który jest nam dziś znany i został stworzony na potrzeby Coca-Coli nie oddaje prawdy, ponieważ Biskup z Miry miał czarny kolor skóry…
.
Korespondencja: Józefina PlesnerDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.