Dlaczego warto pić soki?

Temat zdrowego odżywiania jest dziś bardzo modny. Interesuje się nim coraz więcej osób. Do swoich jadłospisów wprowadzają bogate w składniki odżywcze pokarmy, unikają natomiast tych szkodliwych, zawierających chemię spożywczą oraz wysoko przetworzonych. Taki trend utrzymuje się już kilka lat. Pozostaje mieć nadzieję, że zdrowe nawyki żywieniowe na stałe wejdą do naszej codzienności.

 

Wraz ze zmianą w sposobie żywienia pojawiło się również coraz większe zainteresowanie tym, jak samodzielnie przygotować zdrowe przetwory i soki. Zainteresowani tematem bardzo często decydują się na zakup urządzeń, które ułatwiają takie prace. W związku z tym, pojawia się też pytanie, czy lepsza w przygotowaniu smacznego i zdrowego soku będzie wyciskarka czy też sokowirówka. Zwolennicy obu rozwiązań przerzucają się argumentami, które przemawiają to za jednym, to za drugim urządzeniem.

 

Jak przygotować zdrowy sok?

 

Jeśli pić soki, to tylko te zdrowe. Pozbawione konserwantów, barwników, syropu glukozo-fruktozowego oraz innych, zbędnych w naszej diecie dodatków. Lepiej jeśli zamiast nich będą witaminy, minerały i inne, cenne dla ludzkiego organizmu składniki.

 

Jak przygotować taki sok?

 

Weźmy pod lupę oba urządzenia. Każde z nich bowiem ma swoje wady i zalety.

 


Sokowirówka

Zalety:

 • Przygotowywanie soków w sokowirówce jest szybkie i proste,
 • Silnik o dużej mocy pozwala na uzyskanie większej ilości soku w krótszym czasie niż w przypadku wyciskarek,
 • Sok bardziej klarowny niż z wyciskarki,
 • Stosunkowo niska cena urządzenia.

 

Wady:

 • Sok nie nadaje się do przechowywania, powinien być spożyty bezpośrednio po przygotowaniu (szybko rozwarstwia się i traci świeżość),
 • Głośna praca urządzenia,
 • Sok cechuje się wodnistym smakiem,
 • Brak możliwości przygotowywania soku z warzyw liściastych i ziół,
 • Podczas przygotowywania sok jest napowietrzany przez co pierwotnie zawarte w nim substancje odżywcze ulegają utlenieniu i zniszczeniu,
 • Niska zawartość enzymów roślinnych w soku.

 

Wyciskarka do soku

Zalety:

 • Sok jest gęsty, esencjonalny i smaczny,
 • Sok zawiera więcej witamin, minerałów i ważnych dla naszego zdrowia enzymów roślinnych,
 • W czasie wyciskania sok nie nagrzewa się i nie natlenia, dlatego nie traci zawartych w nim cennych składników odżywczych,
 • Sok może być przechowywany do 48 godzin w lodówce, nie tracąc przy tym świeżości,
 • W wyciskarce można przygotowywać soki z warzyw liściastych i ziół,
 • Urządzenie pracuje znacznie ciszej niż sokowirówka,
 • Wyciskarki często posiadają dodatkowe funkcje, jak mielenie orzechów, przygotowywanie koktajli i mleka roślinnego.

 

 

Wady:

 • Przygotowanie soku zajmuje więcej czasu niż w przypadku sokowirówki,
 • Sok może zawierać nieliczne drobinki błonnika,
 • Cena urządzenia jest wyższa niż w przypadku sokowirówki.

 

Choć sokowirówka pozwala na szybsze przygotowanie soku, to jednak jest on gorszy w smaku i mniej wartościowy niż ten, który możemy otrzymać z wyciskarki. Jeśli więc zależy Ci na zdrowym i pożywnym soku, zdecydowanie lepszym wyborem może okazać się wyciskarka.

 

Jakie korzyści niesie ze sobą picie soków?

Nieustannie słyszymy o tym, że soki są zdrowe. Mało kto jednak wyjaśnia, na czym polega ich dobroczynny wpływ na nasz organizm. Warto wiedzieć, że odpowiednio przygotowany sok to prawdziwa bomba witaminowa. Jeśli wyciśniemy sok z 2 – 3 jabłek, otrzymamy szklankę gęstego, skoncentrowanego napoju. Będzie on zawierał porównywalną ilość składników odżywczych, co owoce, z których został wyciśnięty.

 

Możemy dostrzec liczne korzyści z picia bogatych w składniki odżywcze soki. Jedną z nich jest walka z chorobą nowotworową. Choć stwierdzenie takie może być postrzegane jako mrzonka, udowodniono naukowo, że soki otrzymane ze świeżych warzyw i owoców pomagają zatrzymać rozwój nowotworów. Skoncentrowana ilość składników odżywczych w sokach otrzymanych z marchwi, jabłka, kapusty, granatu czy buraka zapobiega wzrostowi oraz przerzutom nowotworów. Działa zatem o wiele skuteczniej niż jedzenie warzyw i owoców, gdyż spożywając je nie bylibyśmy w stanie dostarczyć tak dużej porcji składników odżywczych, w tak krótkim czasie.

 

Gęste i pożywne soki pomagają też zwalczać wiele chorób przewlekłych. Wiele z nich jest wynikiem niedoborów substancji odżywczych. Wystarczy uzupełnić je, by złagodzić dolegliwości, a w kolejnym etapie wyeliminować chorobę. Wiele diet, w tym znana dobrze przeciwnowotworowa dieta Gersona oparta jest właśnie o picie wartościowych i bogatych w składniki odżywcze soków. Zresztą soki pomagają także w innych dolegliwościach. Wspomagają zwalczanie chorób serca, otyłości, depresji i wielu innych schorzeń.

 

Picie wyciskanych soków to jedna z najskuteczniejszych metod odwrócenia skutków wielu chorób i przywrócenia zdrowia organizmu. Skutecznie prowadzone terapie opierają się o spożycie skoncentrowanych, wartościowych soków. W wielu chorobach bardzo istotne jest bowiem dostarczenie w jak najkrótszym czasie dużej porcji składników odżywczych. Temu zadaniu nie są w stanie podołać nawet świeże owoce i warzywa wymieniane dziś jako jeden najważniejszych składników zdrowej i zrównoważonej diety.

 

Więcej informacji a temat zdrowych soków uzyskasz na stronie https://wyciskarkisokow.pl
One thought on “Dlaczego warto pić soki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *