Dozza – średniowieczna perełka Emilii-Romanii

Dozza to włoskie miasteczko liczące 6,634 mieszkańców, należące do okręgu miasta Bolonia (położone w odległości 25 km od Bolonii) w regionie Emilia-Romania. W skład gminy wchodzą dwie miejscowości: Toscanella (ponad 5 000 mieszkańców) oraz Dozza, miasto gminne (nieco ponad tysiąc mieszkańców).

Dozza jest uważana za jedną z najbardziej charakterystycznych średniowiecznych osad Apeninów Toskano- Romańskiego, zarówno ze względu na nienaganny stan zachowania zabudowań, jak i krajobraz, w którym jest zanurzona. Winnice i łagodne stoki tworzą średniowieczną wioskę zwieńczoną majestatyczną fortecą. To wyjątkowo malownicze miasteczko, gdzie można podziwiać wiele budynków udekorowanych malowidłami ściennymi współczesnych artystów.

Położona jest na wzgórzach na południowy zachód od Imoli (w odległości 6 km), droga prowadzi kilka kilometrów w górę rzeki od Via Emilia, kierując się z Bolonii, natomiast jadąc wzdłuż drogi krajowej „Emilia” w kierunku Rimini. Od zachodu najbliższe miasto to Castel San Pietro Terme, oddalone o 8 km. Na terytorium gminy płynie rzeczka Sillaro, która wyznacza zachodnią granicę Romanii z Emilią.

Na Via Emilia, rozciąga się osada Toscanella, położona kilka kilometrów na wschód od strumienia Sillaro, która reprezentuje wejście do historyczno-geograficznego regionu Romania dla osób przybywających z Bolonii.

Nazwa gminy Dozza pochodzi od terminu doccia (prysznic), ze względu na rurociąg, który dostarcza wodę. Miasteczko często nazywane jest także „Dozza imolese”. Herb miasta przedstawia gryfa.

Starówka zachowuje średniowieczną nietkniętą budowlę, a twierdza Rocca Sforzesca, położona na wierzchołku wioski, doskonale harmonizuje z pozostałą częścią miasta, przez które ciągną się starożytne mury.
Następnie budowla została przekształcona w elegancki pałac „Palazzo Malvezzi Campeggi”. Majestatyczna twierdza została zbudowana przez Caterinę Sforza, która przebudowała ją pod koniec XV wieku na poprzednich ruinach bolońskich fortec sięgających około 1250 roku. Boloński Campeggi przekształcił budynek z czysto wojskowego budynku w okazały budynek z końca XVI wieku. Twierdza została później odziedziczona przez rodzinę Malvezzi-Campeggi, która mieszkała tam do 1960 r.

Obecnie można zwiedzać twierdzę, w której mieści się także muzeum oraz goszczą wystawy tematyczne różnych artystów.

Po wizycie, w piwnicznej twierdzy polecam degustacje win. Piwnica jest ogromna, zadziwi was nie tylko magicznym wyglądem, ale także wyborem w win i likierów pochodzących z pobliskich winnic i ośrodków agroturystycznych.

Godziny otwarcia: poniedziałek – zamknięte; wtorek.- sobota 10-12,30/14,30-17,00; niedziela i święta 10-19,30 Wstęp 5 euro. Dojazd z Bolonii:  linia 101 do Imoli, potem z Imoli nr 147 do Dozzy.

Korespondencja z Emilii Romanii: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *