Zawód Modelka – Mam kontrakt! Co teraz?

Twoja ciężka praca została doceniona. Udało ci się zrobić pozytywne wrażenie  na spotkaniu rekrutacyjnym z zagranicznym scouterem. Co Cię teraz czeka? Celem moich publikacji jest zapewnienie Ci wiedzy, która pozwoli Ci świadomie podejmować decyzje i efektywnie sterować własną karierą. Zróbmy więc realną symulację zdarzeń.

Jeśli przeszłabyś mój ostatni casting rekrutacyjny, Twój wyjazd byłby planowany na pierwsze dni stycznia z dyspozycyjnością na pobyt od jednego do trzech miesięcy. Po otrzymaniu skanu podpisanego przez Ciebie kontraktu reprezentacyjnego (który należy dokładnie przeanalizować przed podpisaniem) oraz ustaleniu dat pobytu odpowiadających obydwu stronom, przesłałabym twojemu polskiemu agentowi propozycję lotu do Mediolanu do potwierdzenia zazwyczaj w ciągu kilku dni. Tak, od momentu podpisania kontraktu wszystko dzieje się bardzo szybko i musisz aktywnie uczestniczyć we wszystkim co się dzieje. Poproszę Twojego agenta również o przesłanie całego profesjonalnego materiału fotograficznego jaki posiadasz, by zacząć selekcję zdjęć do Twojego book, tj albumu zdjęć, który będzie Twoją wizytówką podczas castingów w Mediolanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze zdjęć, poświęć Twój czas na organizację i wydruk (nie każda agencja przyjmuje book na ipad) sesji zdjęciowych, by przyjechać z jakimkolwiek materiałem fotograficznym. Jego brak opóźni Twój rozwój w Mediolanie. Dostaniesz również listę dokumentów, które będziesz musiała przygotować i zabrać ze sobą do Mediolanu – dokumenty fiskalne, ubezpieczenia zdrowotne, certyfikaty ze szkoły i pisemne pozwolenia rodziców w przypadku niepełnoletnich (dokładną listę omówię w kolejnych artykułach). Organizacja dokumentów może zająć dużo czasu, więc zalecam zabranie się do niej zaraz po potwierdzeniu biletu lotniczego.

Koszta podróży i późniejszego pobytu mogą i często są przedpłacane przez włoskiego agenta. Jest to dogodne rozwiązanie dla większości młodych ludzi, którzy nie posiadają własnych oszczędności. Jednak każda taka usługa ma często wysokie marże, które oczywiście są do zwrotu, (zazwyczaj odcinane z późniejszych wypłat modelki). Im więcej jesteś w stanie zorganizować na własną rękę, tym lepiej dla Ciebie. Jeśli masz możliwości finansowe, zalecam indywidualne zorganizowanie nie tylko lotu, ale przede wszystkim zakwaterowania (omówię również ten temat).

Pamiętaj również, że od momentu castingu, na którym zostałaś zapoznana z rekruterem, który Cię wybrał, zobowiązujesz się zachować sylwetkę i wymiary z jakimi zostałaś potwierdzona, bądź je ulepszyć, jeśli zostalo to wskazana podczas negocjacji. Castingi z przyjazdem na sezon zimowy w styczniu to niekiedy ciężka próba w związku z pokusami kulinarnymi Świąt Bożego Narodzenia, ale musisz być świadoma, że żaden agent nie zawaha się odesłać Cię z powrotem do domu pierwszym dostępnym lotem jeśli Twój wizerunek będzie odbiegać od Tego zaprezentowanego na castingu (na co pozwala również większość kontraktów zagranicznych).

Z dniem podpisania kontraktu modelingowego zacznie się nie tylko Twoja wielka przygoda, ale i odpowiedzialność prawna i finansowa za Twoje decyzje. Im lepiej się przygotujesz, zarówno wizualnie ale i biurokratycznie, tym lepiej zostaniesz wdrożona do świata mody.  


Zuzanna Szantar[email protected]
Porady i konsultacje indywidualne. Profesjonalne doradztwo w kwestii logistyki i organizacji pracy modelki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 − = 21