MACERATA: Szkoła Anders zakończyła uroczyście 4 rok swojej działalności.


Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS powstała w 2015 roku, w Maceracie, z inicjatywy kilku polskich mam. Pierwszych uczniów była garstka, z roku na rok ich ilość wzrastała. Dziś, w czwarty rok działalności, panie dyrektorki z ogromną satysfakcją  wypisały około 40 dyplomów.


Lekcje odbywały się dwa razy w miesiącu, realizując wyznaczony program z języka polskiego, geografii, historii i kultury polskiej. Dzieci brały udział w zajęciach podzielone na trzy grupy, nie tylko wiekowe, ale też w zależności od poziomu znajomości języka polskiego.

W pierwszym semestrze realizowany był również projekt pogłębiający wiedzę uczniów o sławnych Polakach. Wykonane zostały przez polsko-włoskie dzieci rysunki i inne prace plastyczne, a następnie przedstawione na wystawie z okazji 100. jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.


Drugi semestr w Szkole Anders miał na uwadze 75 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Uczniom przybliżona została historia powstania 2 Korpusu Polskiego, jak i postać generała Władysława Andersa. Uwieńczeniem tych wyjątkowych lekcji był udział reprezentacji szkoły w uroczystej ceremonii majowej na cmentarzu polskich żołnierzy na Monte Cassino. Przybyli na nią obaj Prezydenci: polski i włoski, a uczniowie dumnie trzymali sztandar Szkoły Anders oddając tym samym hołd nie tylko poległym Polakom, ale i obecnym, przybyłym weteranom i kombatantom.


W sobotę, 25 maja 2019 o godzinie 17.00 uczniowie, rodzice, nauczyciele, ale i przyjaciele  zgromadzili się w miasteczku Urbisaglia (MC) w parku Maesta. Tu odbyło się zakończenie roku szkolnego, gdzie nie mogło zabraknąć części oficjalnej, odśpiewania obu hymnów, ale i pieśni “Czerwone maki na Monte Cassino”. Podsumowana została działalność szkoły. Miło było również usłyszeć słowa wiceburmistrza miasta Maceraty Stefanii Monteverde, która wyraziła swój podziw dla wzrastającej Szkoły Anders. Przyglądała się jej osobiście od 4 lat i z ogromną przyjemnością dostrzegła nieustający rozwój oraz wspaniałą organizację placówki.


Matki-założycielki: Anna Czerwińska i Anna Traczewska, wręczyły “andersowym uczniom” certyfikaty udziału w zajęciach. Każdy uczestnik kursu dostał butelkę z logiem szkoły, która na pewno się przyda w upalne wakacje. Dyrektorki podziękowały serdecznie za współpracę nauczycielkom: Joannie Cieślak, Alicji Rosada, Annie Siek i Iwonie Żabowskiej za poświęcenie i zaangażowanie w edukację polonijnych podopiecznych. Wdzięczni rodzice tradycyjnie obdarowali kadrę szkolną pięknymi  kwiatami.


Podsumowaniem dnia był wspólny poczęstunek. Polsko-włoski stół, dziecięcy śmiech i urocza atmosfera wypełniły park. Do zmroku mali i duzi grali w piłkę, rodzice i dzieci jak tylko się posilili postanowili przeciągać linę…dopóki nie pękła. Robione były pamiątkowe zdjęcia nie tylko rodzinne, ale i w gronie przyjaciół.


Szkoła Anders Macerata życzy wszystkim udanych wakacji i zaprasza na lekcje w przyszłym roku szkolnym.


Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 2 =