Nowoczesne opakowania – co nowego na rynku inteligentnych materiałów

Innowacyjne materiały i technologie to nie tylko świeża salatka do 15 dni. To także zmiany w medycynie czy motoryzacji.

Nowoczesne opakowania chronią żywność przed warunkami zewnętrznymi, ale też pozwalają zachować kilkakrotnie dłuższą jej przydatność. Bonduelle dzięki swojemu opatentowanemu systemowi pakowania Fresh Air Seal może sprzedawać swoje sałatki nawet do 15 dni po zapakowaniu bez użycia konserwantów. W obecnych czasach, gdzie zgodnie z danymi Food and Agriculture Organization, około jedna trzecia produkowanej na świecie żywności jest marnowana jest to bardzo dobra wiadomość. Miejmy nadzieję, że z około 1,3 mld ton rocznie aktualnie wyrzucanej żywności choć część uda się zachować.

Jednak nowoczesne materiały i technologie to znacznie więcej. W medycynie oczekiwania, co do  technologii druku 3D są ogromne. Wyobraźmy sobie, że tym sposobem można odwzorować dokładny kształt, np. kości czy innego elementu organu ludzkiego.  Jest to już wykorzystywane na świecie. Nauka każdego dnia przesuwa granice. Inżynierowie z Uniwersytetu Harvarda stworzyli autorską technologię edycji genów, która pozwala na kontrolowanie działania inteligentnych materiałów.

Także w motoryzacji innowacyjne tworzywa sztuczne mają ogromne pole do popisu w postaci materiałów kompozytowych.

Nie ma jednak róży bez kolców. Coraz większa ilość tworzyw sztucznych to coraz większe zaśmiecanie Ziemi. Bardzo pilne staje się wprowadzenie skutecznych systemów zarządzania odpadami, tak aby materiał wtórny powrócił do obiegu. W tym celu został powołany Europejski Sojusz dla Polimerów, którego planem jest osiągnięcie 10 mln ton surowców z recyklingu w gotowych wyrobach.

Nie wystarczą nawet najlepsze systemy segregacji odpadów, jeśli nie zredukujemy ilości wytwarzanych śmieci. Z danych Eurostatu wynika, że roczna produkcja odpadów w krajach Unii Europejskiej przekracza 2,5 mld ton. Średnia roczna produkcja śmieci przypadająca na jednego Europejczyka to 5 ton.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *