LORETO: Włosko-polskie rodziny przy grobach żołnierzy generała Andersa

W Dzień Zaduszny Polonia włoska uczciła pamięć żołnierzy polskich poległych na terytorium Włoch, podczas II wojny światowej.

W Marche, 2 listopada, nasi rodacy zebrali się na cmentarzu wojennym w Loreto. Zapowiadany deszcz nie przeraził Polaków, którzy postanowili oddać cześć zmarłym bohaterom 2 Korpusu Polskiego, spoczywającym nieopodal bazyliki. 

Wśród ponad tysiąca grobów pomodlono się za dusze odważnych młodych ludzi dowodzonych przez generała Władysława Andersa, którzy polegli w 1944 roku. W hołdzie za ich przelaną krew złożone zostały wieńce i zapalono znicze. 


Na uroczystość przyjechała pani konsul RP z Rzymu – pani Agata Ibek-Wojtasik,  konsul honorowa RP z Ankony pani – Cristina Gorajski, płk Katarzyna Majka z ataszatu przy Ambasadzie RP w Rzymie. Obecna była również wiceburmistrz miasta Loreto pani Alessia Morelli i komendant policji miejskiej Giovanni Papa. Nie zabrakło członków i prezesów lokalnych stowarzyszeń wojskowych i cywilnych, a wśród nich liczne grono członków Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego Nowego w Marche, jak i rodziny uczniów uczęszczających do Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Ankonie i Maceracie. Ze względu na zapowiadane opady deszczu po uroczystościach na cmentarzu dalsza część wydarzeń odbyła się w dolnym kościele Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Loreto. 

Wszystkich przybyłych powitał biskup Loreto Fabio Del Cin: “Starajmy się żyć w pokoju, unikać podziałów, starajmy się żyć w zgodzie. Módlmy się o pokój, który rodzi się najpierw w naszych sercach. Tego pokoju życzę całej ludzkości, a w sposób szczególny tym dwóm narodom, siostrom w wierze, Polsce i Italii, bo są cywilizacjami, które od wewnątrz budują pokój, ze współudziałem każdego z nas”


Mszę świętą za poległych polskich żołnierzy walczących o wolność Włoch odprawił ksiądz Antoni Pyznar. Ci żołnierze za których się dziś modlimy – powiedział podczas kazania – przelali swą krew, abyśmy mogli żyć w pokoju. Błogosławieni pokój czyniący, albowiem będą nazwani synami bożymi.” 


Na koniec uroczystości w kaplicy głos zabrała pani Konsul Ibek-Wojtasik, która powitała wszystkich przybyłych zarówno w swoim jak i w imieniu pani ambasador Anny Marii Anders. Przypomniała o naszym obowiązku podtrzymywania pamięci o polskich żołnierzach, którzy walczyli o wolność we Włoszech. Wyraziła słowa wdzięczności do przedstawicieli władz miasta Loreto, do biskupa Loreto, do sióstr nazaretanek za ich wieloletnią służbę jak i za misję pasterską księdza Antoniego wśród Polonii włoskiej. Szczególne podziękowania zostały skierowane do pani konsul honorowej Cristiny Gorajskiej. Doceniona została również obecność wszystkich Polaków przybyłych na tą uroczystość i hołd jaki oddali żołnierzom. Gorące podziękowanie zostało skierowane do Szkoły Anders, do przedstawicieli tego młodego pokolenia, gdyż obecność nowej generacji jest bardzo ważna w przekazywaniu historii.


Po wyjściu z kaplicy nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia wszystkich przyjaciół Szkoły Anders, zgromadzonych wokół sztandaru z wizerunkiem generała i w biało czerwonych barwach. Uczniowie w wieku od 3 do 19 lat przyjechali z prowincji Ankony, Fermo i Maceraty, aby wspólnie w rodzinnej atmosferze, pochylić się nad grobami poległych rodaków.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Foto: Mauro Radici i Bogumiła Pozorska

Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *