Europejski Kongres w Katowicach już trwa

Dziś w  Katowicach rozpoczyna się XII Europejski Kongres Gospodarczy – jedna z najważniejszych debat o europejskiej i polskiej gospodarce.  W tym roku ze względu na pandemię, Kongres zorganizowano nie tylko w nietypowym terminie, ale też  w  interaktywnej formule dopuszczającej udział zdalny. Jak co roku uczestnicy to inwestorzy, przedsiębiorcy, ludzie gospodarki, ale też unijni komisarze, politycy i eksperci.  Przez trzy dni  na blisko 70 eventach rozmawiać będą na temat przyszłości Europy i jej gospodarki, Zielonego Ładu i transformacji i energetyki,  rosnącej roli cyfryzacji, czy wreszcie na temat budżetu UE i finansowania inwestycji,  a także globalnego handlu i współpracy gospodarczej czy ochrony zdrowia.

To największe spotkanie gospodarcze Europy Centralnej swój prestiż i rolę buduje od 12 lat, stając  się forum wymiany doświadczeń i wiedzy o gospodarce.

W czasie pandemii, od maja do sierpnia wykorzystano formułę EEC Online, która także w czasie obecnego Kongresu pozwoli części tak prelegentów, jak i widzów na uczestnictwo zdalne w wydarzeniu, oprócz tych którzy będą w Katowicach osobiście.

Sesja otwarcia jest poświęcona przyszłości Europy – odbędzie się z udziałem europejskich i polskich polityków odpowiedzialnych za finanse i rozwój. Temat najgłębszego kryzysu, z jakim mierzy się świat, będzie pojawiał się z pewnością w większości debat poświęconych wyzwaniom dla tak polskiej jak i światowej gospodarki. Podstawowe pytanie to czy obecne priorytety unijnej polityki stawią czoła nowym wyzwaniom i czy program odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie – Next Generation UE – jest naprawdę solidnym planem naprawiającym gospodarkę.

Kolejna sesja  „Nowy budżet UE” pozwoli na zapoznanie się z opiniami na temat  uzgodnionej na lipcowym szczycie UE siedmioletniej perspektywy budżetowej. Eksperci wypowiedzą się, czy ich zdaniem ten projekt finansowy jest odpowiedzią na prawdziwe potrzeby będących w kryzysie europejskich gospodarek i czy stwarza szansę na wyjście z niego.


Europa ma też ambitny plan osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej – Europejski Zielony Ład – zatem na  EKG nie mogło zabraknąć panelu poświęconego temu tematowi.  

European Tech and Start-up Days (ETSD) – na tym  wydarzeniu od pięciu lat   spotkają się   firmy młode, oparte na technologach  z inwestorami  chcącymi wspierać nowe i perspektywiczne projekty.   W tym roku wpłynęło ponad 250 zgłoszeń do   konkursu Start-up Challenge, co pokazuje jak aktywny to sektor i jakim zainteresowaniem cieszy się sam Kongres.

O przebiegu najciekawszych debat będziemy informować.
 
Więcej na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego na eecpoland.eu: agenda, prelegenci, program sesji

Korespondencja:  Ewa Trzcińska, dziennikarka,  ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

46 − 44 =