Dziś w Katowicach rozpoczyna się XII Europejski Kongres Gospodarczy – jedna z najważniejszych debat o europejskiej i polskiej gospodarce. W tym roku ze względu na pandemię, Kongres zorganizowano nie tylko w nietypowym terminie, ale też w interaktywnej formule dopuszczającej udział zdalny. Jak co roku uczestnicy to inwestorzy, przedsiębiorcy, ludzie gospodarki, ale też unijni komisarze, politycy i eksperci. Przez trzy dni na blisko 70 eventach rozmawiać będą na temat przyszłości Europy i jej gospodarki, Zielonego Ładu i transformacji i energetyki, rosnącej roli cyfryzacji, czy wreszcie na temat budżetu UE i finansowania inwestycji, a także globalnego handlu i współpracy gospodarczej czy ochrony zdrowia.
To największe spotkanie gospodarcze Europy Centralnej swój prestiż i rolę buduje od 12 lat, stając się forum wymiany doświadczeń i wiedzy o gospodarce.
W czasie pandemii, od maja do sierpnia wykorzystano formułę EEC Online, która także w czasie obecnego Kongresu pozwoli części tak prelegentów, jak i widzów na uczestnictwo zdalne w wydarzeniu, oprócz tych którzy będą w Katowicach osobiście.
Sesja otwarcia jest poświęcona przyszłości Europy – odbędzie się z udziałem europejskich i polskich polityków odpowiedzialnych za finanse i rozwój. Temat najgłębszego kryzysu, z jakim mierzy się świat, będzie pojawiał się z pewnością w większości debat poświęconych wyzwaniom dla tak polskiej jak i światowej gospodarki. Podstawowe pytanie to czy obecne priorytety unijnej polityki stawią czoła nowym wyzwaniom i czy program odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie – Next Generation UE – jest naprawdę solidnym planem naprawiającym gospodarkę.
Kolejna sesja „Nowy budżet UE” pozwoli na zapoznanie się z opiniami na temat uzgodnionej na lipcowym szczycie UE siedmioletniej perspektywy budżetowej. Eksperci wypowiedzą się, czy ich zdaniem ten projekt finansowy jest odpowiedzią na prawdziwe potrzeby będących w kryzysie europejskich gospodarek i czy stwarza szansę na wyjście z niego.
Europa ma też ambitny plan osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej – Europejski Zielony Ład – zatem na EKG nie mogło zabraknąć panelu poświęconego temu tematowi.
European Tech and Start-up Days (ETSD) – na tym wydarzeniu od pięciu lat spotkają się firmy młode, oparte na technologach z inwestorami chcącymi wspierać nowe i perspektywiczne projekty. W tym roku wpłynęło ponad 250 zgłoszeń do konkursu Start-up Challenge, co pokazuje jak aktywny to sektor i jakim zainteresowaniem cieszy się sam Kongres.
O przebiegu najciekawszych debat będziemy informować.
Więcej na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego na eecpoland.eu: agenda, prelegenci, program sesji
Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]