Przesyłki paletowe, czym są i co warto o nich wiedzieć?

Przesyłki paletowe doskonale zdadzą egzamin w przypadku, gdy będzie konieczne wysłanie przedmiotów o większych gabarytach lub dużą ilość towaru. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że z omawianej opcji bardzo często korzystają producenci różnego rodzaju materiałów budowlanych czy sklepy internetowe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że obecnie transport paletowy zalicza się do najbardziej bezpiecznych sposobów, jeżeli chodzi o dostarczanie produktów niestandardowych. Co dokładnie warto wiedzieć o przesyłkach paletowych? Jakie produkty można przewozić w ten sposób?

Co warto wiedzieć o przesyłkach paletowych?

Nadawanie standardowych i niewielkich przedmiotów nie powinno stanowić praktycznie żadnego problemu. Należy w tym celu zapakować określone produkty w karton o właściwych wymiarach, a następnie zabezpieczyć paczkę oraz wykonać telefon do wybranego kuriera. Co powinno się jednak zrobić w przypadku, gdy konieczny będzie transport znacznie większych przesyłek? Rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem wybrać omawianą przesyłkę paletową. 

Warto wiedzieć, że paleta z logistycznego punktu widzenia jest drewnianą platformą, której zadaniem jest nie tylko szybkie, ale również komfortowe przewiezienie większej ilości produktów. Ponadto jej konstrukcja pozwala na właściwe ułożenie zapakowanych ładunków, a także korzystanie z niezwykle pomocnych wózków widłowych. Omawiany rodzaj tranzytu pomaga z cięższymi czy większymi towarami. 

Co dokładnie można wysłać przesyłkami paletowymi?

Można zaobserwować, że z roku na rok przesyłki paletowe są coraz częściej wykorzystywane przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Nie wszyscy mają świadomość, że produkty, które ważą więcej niż 31, klasyfikują się do przewożenia na omawianych paletach. Do towarów, które doskonale nadają się do tej formy wysyłki, należy zaliczyć: materiały budowlane, sprzęt AGD i RTV, meble, sprzęt ogrodniczy, akcesoria do domu, instrumenty muzyczne, sprzęt przemysłowy, rozmaite maszyny. 

Godny uwagi jest również fakt, że na zaledwie jednej palecie możliwe jest umieszczenie bardzo dużej liczby paczek. W ten sposób można zaoszczędzić na jednorazowej przesyłce. Ponadto w transporcie przeważnie używane są palety o wymiarach 120 × 80 cm. 

Zabezpieczenie towaru przed przewozem

Warto pamiętać, aby się odpowiednio zabezpieczyć bez względu na rodzaj nadanej paczki. Nie można dopuścić do sytuacji, aby dany towar wystawał poza granice palety czy nawet przekraczał jej maksymalną wysokość. Świetną opcją może być odpowiednie zabezpieczenie produktów folią typu stretch. Z kolei narożniki można bez żadnego problemu osłonić formami ze styropianu. 

Rekomendowane jest również, aby poszczególne artykuły były równomiernie rozłożone na palecie. Będzie to bowiem gwarantowało odpowiednią stabilność. W przypadku, gdy produkty są bardzo kruche i delikatne, warto umieścić o tym informacje na przesyłce. Można mieć wtedy gwarancję, że kurier będzie obchodził się z paczką z należytą gwarancją. Nie można zapomnieć, że to nadawcy odpowiadają za odpowiednie zabezpieczenie towarów. 

Artykuł powstał we współpracy z pks-sa.comDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.