SZKOŁA ANDERS: otwarte zapisy w Ankonie, Maceracie i Perugii

We Włoszech, jak co roku w połowie września, rozpoczyna się rok szkolny. Wznowiona zostaje również działalność szkół polonijnych dla polsko-włoskich dzieci i młodzieży.

W październiku zaprasza również na swoje lekcje Szkoła Języka i Kultury Polskiej Anders w centralnych Włoszech. Zapisy do jej trzech placówek: w Ankonie, Maceracie i Perugii zostały oficjalnie otwarte. Rodzice mogą dokonać zapisów online na stronie internetowej.

Pierwszy dzwonek w Szkole Anders zadzwonił 6 lat temu  dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Polsko-Włoskim Nowym w Marche i Konsulatem Honorowym RP w Ankonie. Pierwsza aula otwarta została w Maceracie, druga w 2017 roku w Perugii, a w 2018 roku trzecia w Ankonie. Zaangażowanie nauczycieli polonijnych, ale i rodzin, które przyłączyły się do tej inicjatywy, złożyły się na sukces “andersowego” szkolnictwa.

Po kilku latach międzyregionalny projekt edukacyjny w Marche i Umbrii wyróżnił Prezydent RP  Andrzeja Dudy wręczając szkole flagę polską podczas uroczystości 2 maja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Ku radości prezes stowarzyszenia AIPNM pani Marii Teresy Bulhak Jelskiej i pani Konsul Honorowej Cristiny Gorajskiej, ta wyjątkowa polsko-włoska rodzina, zaczęła już liczyć blisko 100 uczniów w wieku od 3 do 19 lat. Rodzice z wielkim zainteresowaniem przyprowadzają swoje pociechy na lekcje nie tylko języka polskiego, ale i historii i geografii w języku ojczystym. Z wielkim entuzjazmem spotkały się lekcje o tradycji polskiej.

Szkoły Anders stały się ośrodkami kultury, wspólne inicjatywy zacisnęły więzi międzyszkolne. Zostały zorganizowane wspólne wystawy, konferencje, projekcja filmu o 2 Korpusie Polskim z udziałem Stowarzyszenia Przyjaciół Polski w Umbrii, kursy języka polskiego dla dorosłych, a nawet mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami Szkoły Anders, a włoską drużyną sportową w Falkonarze. Głównymi celami tejże placówki jest wspieranie dwujęzyczności i dwukulturowości dzieci i młodzieży oraz wzmacnianie polskiej tożsamości poprzez działalność szkolną i przekazywanie polskich tradycji nowym generacjom.

Uczniowie i ich rodziny co roku ze sztandarem szkolnym oddają hołd poległym żołnierzom polskim, biorąc udział w uroczystościach w Ankonie, na cmentarzu wojennym w Loreto, ale i na Monte Cassino.

Uczą się nie tylko z książek o historii 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa, który przyczynił się do wyzwolenia ziem włoskich spod okupacji niemieckiej. Chwilami integracji są również spotkania wigilijne, tradycyjne łamanie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd. 

Nauczyciele każdej placówki dbają o bogaty i interesujący program zajęć lekcyjnych oparty o wskazówki polskiego Ministerstwa Edukacji. Są to często mamy i młode Polki, które z ogromnym zaangażowaniem przeznaczają czas na nauczanie za granicą.  Biorą udział w kursach on-line oraz w tradycyjnych szkoleniach organizowanych i certyfikowanych przy współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska (ODN SWP). Wszystkie trzy placówki Szkoły Anders znajdują się na liście szkół polonijnych działających we Włoszech, spisanych przez ORPEG (Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą), które to m.in zaopatruje w bezpłatne podręczniki. Każdemu uczniowi przysługuje polonijna legitymacja szkolna, która – tak jak młodzieży w Polsce – zapewnia zniżki. Ambasada Polski i Konsulat RP w Rzymie od samego początku aktywnie wspierają pracę Szkoły Anders.

Aby być uczniem Szkoły Anders wystarczy zapoznać się z działalnością na stronie internetowej www.anders-szkolapolska.it , zapisać się do właściwej auli i uczęszczać na zajęcia dwa razy w miesiącu. Nowością tego roku w Ankonie będzie zwiększenie zajęć z języka polskiego i otwarcie grupy przedszkolnej. W Perugii natomiast nowa kadra zaprezentuje alternatywny program lekcji oraz zaprosi rodziców do aktywnej współpracy. W auli w Maceracie nastąpi zmiana godzin lekcyjnych. 

Aby uzyskać więcej informacji można skontaktować się telefonicznie:

Ankona: 327 6825446 i facebook Anders Ankona

Macerata: 347 6846722 i facebook Anders Macerata

Perugia: 3474644454 i facebook Anders Perugia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *