Jak wybrać dobre żelazko?

Nawet najładniejsze ubrania mogą stracić swój powab, jeżeli będą niewyprasowane. Nie da się wtedy w pełni cieszyć z ich wyglądu a także będą obniżać nasz komfort ich noszenia. Niezastąpione jest żelazko parowe, jednak nie zawsze mamy wystarczająco czasu i cierpliwości, aby usunąć z nich wszystkie zagniecenia. Dlatego jakie żelazko parowe wybrać, aby było skuteczne i wspomagało nas w naszych obowiązkach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Parametry techniczne, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę przed zakupem żelazka, aby dokonać dobrego wyboru są następujące:

– płynna regulacja temperatury – aby do każdego rodzaju prasowanej tkaniny łatwo dobrać odpowiednią temperaturę – aby nie była ona zbyt wysoka dla tkanin delikatnych by ich nie przypalić, ani zbyt niska dla bawełny i tkanin grubych, bo wtedy nie uzyskamy pożądanych efektów.

– siła uderzenia pary oraz ilość ciągłego wytwarzania pary – drugim czynnikiem wpływającym na skuteczność prasowania żelazkiem parowym jest ilość wytwarzanej pary. Para wnika w ubrania, rzez co zmiękcza tkaninę i czyni ją bardziej podatną na działanie odpowiednio dobranej, wysokiej temperatury stopy. Włókna są rozluźniane i przybierają wyprostowany kształt nadany przez stopę żelazka.

– powłoka stopy żelazka – od powłoki zależy jakość ślizgu po prasowanej tkaninie i warto zwrócić uwagę na to, aby nie był zbyt oporny i nie trzeba było wkładać dodatkowego wysiłku w przesuwanie żelazka. Istotna jest także łatwość czyszczenia oraz odporność na zarysowania, zwłaszcza gdy prasujemy ubrania posiadające guziki, zatrzaski lub zamki automatyczne.

– pojemność zbiornika na wodę – im większa, tym lepiej, bo przez to nie będziemy musieli co chwilę przerywać prasowania, aby dolać wodę. Praktyczny jest też powiększony wlew na wodę, aby nie jej nie rozlewać, nie moczyć pozostałych części żelazka ani ubrań, aby poprzez zacieki nie powodować plam na tkaninach.

– dodatkowe funkcje – jak np. blokada kapania, która powoduje wyparowanie resztek kropli wody pozostałych w stopie żelazka, aby nie zalegała, aby z tego nie osadzał się kamień, a przez to nie plamiła ubrań przy następnym użyciu. Ważny jest także strażak, czyli automatyczne wyłączanie żelazka po dłuższej chwili bezruchu.

Wybór żelazka nie jest taki prosty – na pólkach sklepowych znajdziemy mnóstwo różnych produktów do prasowania, z różnymi funkcjami. Dobrym punktem wyjścia będzie wypisanie sobie kluczowych funkcjonalności na jakich nam zależy oraz maksymalną cenę jaką jesteśmy w stanie zapłacić za żelazko. Tak zawężony wybór zawęzi nam ilość dostępnych urządzeń, spośród których możemy wybrać to jedno, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://www.ranking-zelazek.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.