Co kupić w prezencie noworodkowi? Wybieramy najlepszy upominek dla malucha

Pojawienie się na świecie potomka to dla rodziców prawdziwa rewolucja. Również w zakresie przydatnych rzeczy-by nieco odciążyć rodzicielski budżet warto wybrać się do świeżo upieczonych mamy i taty z prezentem dla maluszka. Wbrew pozorom dla grupy wiekowej 0+ znajdziemy sporo ciekawych propozycji upominkowych wartych rozważenia. Chociaż nie ma co liczyć na jakiekolwiek emocje ze strony obdarowanego to używanie większości prezentów jest gwarancją na dobry rozwój poznawczy i usprawnianie małej motoryki, a to zaprocentuje w nieodległej przyszłości.

Karty kontrastowe i książki to zawsze dobry pomysł, czyli przegląd trafionych prezentów dla nowo narodzonego dziecka

Pewną zabawką na którą już od pierwszych dni życia zareaguje noworodek są karty kontrastowe. Biało-czarne książeczki przedstawiające najczęściej wizerunki zwierząt, zabawek lub przedmiotów codziennego użytku przyciągną wzrok najmłodszego członka rodziny ze względu na to, że będzie to jedna z nielicznych rzeczy, którą dziecko w tym wieku widzi wyraźnie. Wzrok jest bowiem najsłabiej rozwiniętym narządem, nowo narodzone dziecko widzi nawet 30 razy słabiej niż dorosły człowiek. W początkowych tygodniach niewyraźne są dla niego nawet widziane z bliska twarze rodziców. Dzięki użyciu kart w kontrastowych kolorach pobudzona zostaje stymulacja mózgu i zdolność utrzymania uwagi na dłuższą chwilę. Kart można używać już od pierwszych dni życia. W kolejnych miesiącach można zastosować jeszcze bardziej aktywizujące, kolorowe karty właściwe dla grupy wiekowej 6 miesięcy wzwyż. Niesłabnącą popularnością cieszą się także klasyczne wydania baśni, bajek czy wierszy. Twórczość Brzechwy, Tuwima i Andersena znajduje odbiorców w każdym wieku-codzienne czytanie dziecku pobudza rozwój mowy noworodka, który uczy się przez naśladownictwo. Wspólna lektura sprzyja także zacieśnianiu więzi rodzinnych i poczuciu bliskości. Mały człowiek lubi powtarzalność i rytuały, pamiętajmy by czytać mu o podobnej porze każdego dnia-na przykład przed snem. 

Jakie zabawki przydadzą się małemu dziecku w pierwszych miesiącach życia?

Ciekawą propozycją prezentu dla nowo narodzonego dziecka są zabawki sensoryczne. W pierwszych miesiącach życia dziecko poznaje różne kształty i faktury. Przydadzą się zatem kulki sensoryczne z wypustkami i chropowatymi powierzchniami. Zabawki sensoryczne pomagają w rozwoju małej motoryki-usprawniają chwyt, receptory czuciowe, zdolności manualne. Działają także na zmysł wzroku oraz smaku, a to jest ważne w okresie wyżynania się pierwszych ząbków-to właśnie wtedy wkładanie piłeczek sensorycznych przynosi ulgę małemu człowiekowi, masując jego obolałe i opuchnięte dziąsła. 

Garderoba dla małego człowieka

Popularnym pomysłem na obdarowanie noworodka jest także kupno mu ubranek spełniających różne funkcje. Najczęściej kupujemy body, pajacyki, kaftaniki. Pamiętajmy, by ubranka były wykonane z wysokiej jakości materiałów-najlepiej stuprocentowej bawełny. Zanim zdecydujemy się na prezent dla nowo narodzonego dziecka w postaci elementu garderoby skonsultujmy się z rodzicami, pytając o rozmiar-body czy pajacyk nie mogą uciskać noworodka, ani być za duże. 

Czego nie kupować maluchowi?

W pierwszych dniach i tygodniach życia dziecko jest szczególnie narażone na przebodźcowanie. Z tego powodu niewskazane jest położenie go przed telewizorem, czy grającymi sprzętami. Maluszek musi być także chroniony przed zbyt dużą ilością wrażeń i doznań i intensywnymi wizytami wielu gości. Dlatego też w przypadku tak małego dziecka nie sprawdzą się grające i hałasujące zabawki, które mogą przestymulować noworodka działając jednocześnie na zbyt dużą ilość zmysłów. 

Zobacz również pomysły na prezent dla nowo narodzonego dziecka: https://mommydraws.pl/jakie-prezenty-warto-wybierac-dla-noworodkow/
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 2