Pandemia, ekologia i produkcja jednorazowych odpadków

2020 rok upływa pod znakiem pandemii. Czy miało to wpływ na światową ekologię?

Całkowite bądź częściowe blokady krajów z pewnością spowodowały zmniejszenie emisji Co2. Wiele osób przeszło na zdalną pracę i o wiele mniej porusza się publicznymi środkami transportu bądź prywatnymi autami. Z drugiej jednak strony obowiązek noszenia masek ochronnych spowodował zwiększenie produkcji odpadów jednorazowego użytku.

We Włoszech w strefach pomarańczowych czy czerwonych bary, restauracje czy inne lokale gastronomiczne dokonują handlu tylko na wynos.

Co oznacza, że również w tym sektorze zużycie jednorazowych kubków, talerzy czy sztućców wzrosło w bardzo znaczący sposób.

Nadzwyczajna produkcja jednorazowych odpadków widoczna jest na mieście. Kosze przepełnione są odpadkami, a niektóre osoby pozostawiają śmieci niestety w przypadkowych miejscach.

Również zużyte maski ochronne często trafiają na ziemię bądź w inne miejsce.

Czasem fantazja nie ma granic, kto by pomyślał o zawieszaniu zużytych masek ochronnych na płocie.

Z pewnością na początku 2021 roku zostaną opublikowane statystyki dotyczące odpadów wyprodukowanych w 2020 roku. Miejmy nadzieję, że już wkrótce skończy się pandemia, a wraz z nią wszelkie ograniczenia i lockdowny i w znaczący sposób będzie można zmiejszyć produkcję i zużycie przedmiotów jednorazowego użytku.

Korespondencja z Toskanii Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *