Ogród w stylu formalnym i nowoczesnym – jaki kamień ogrodowy wybrać?

Wyobraźmy sobie, że chcemy stworzyć wspaniały, niebanalny, nietuzinkowy ogród z klasą i stylem. Możemy kupić krzewy, rośliny, kamień ogrodowy i zacząć jego aranżację od razu. Jest to jednak sposób dość ryzykowny, gdyż bez wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania, bez koncepcji i wizji, istnieje ryzyko, że całe przedsięwzięcie wymknie się nam spod kontroli. Nagle może okazać się, że kamienie nie pasują do roślin, że stworzone kompozycje nie pasują do wyglądu domu albo że każdy zakątek naszego ogrodu jest „z innej bajki”. Jak więc stworzyć piękny ogród i jak dobrać do niego rośliny i kamień? Najlepiej i najbezpieczniej zainspirować się którymś z klasycznych stylów aranżacji ogrodu.

Symetryczne aranżacje, czyli ogród w stylu formalnym

Jednym z najstarszych sposobów aranżacji ogrodu jest styl formalny, którego historia sięga już starożytności. Czym więc charakteryzuje się ten ponadczasowy styl? Ogród w stylu formalnym lub innymi słowy – francuskim, cechuje prostota, uporządkowanie i usystematyzowanie, a często również. symetria. Warto o tym pamiętać, tworząc ścieżki i alejki z kamienia. Jeśli chcemy, aby nasz ogród przypominał słynne Ogrody Watykańskie, najpierw zaplanujmy, jak ogród powinien wyglądać. Na pewno sprawdzą się w nim żywopłoty, geometryczne kształty oraz kąty proste.

Jaki kamień ogrodowy będzie najlepszy do ogrodu w stylu formalnym? W zasadzie każdy – zarówno grys, otoczaki, łupki, jak i kora kamienna. Nie ma większego znaczenie rodzaj kamienia, a jedynie jego zastosowanie i ułożenie. Ogród francuski charakteryzują wspomniane wcześniej symetryczne alejki. Przy ich tworzeniu możemy wykorzystać kamień ogrodowy. Sprawdzi się w nich przede wszystkim grys, jeśli jednak chcemy uzyskać jeszcze bardziej elegancki efekt, warto rozważyć biały otoczak. Biały kamień ogrodowy przepięknie kontrastuje zieleń roślin i podkreśla urok kwiatów.

Ogród formalny widziany z lotu ptaka to przede wszystkim symetryczna mozaika kompozycji roślinnych i kamiennych. Regularne kształty, przemyślane wzory. Nie ma tutaj miejsca na chaos czy bujną, nieokiełznaną roślinność. Wszystko powinno być przemyślane, zaplanowane i dopracowane. Jeśli rabaty, to najlepiej symetryczne. W ogrodzie formalnym dobrze wygląda, gdy ten sam kamień ogrodowy użyty na rabatach i alejkach. Pstrokatość i kompozycyjny miszmasz nie wchodzą w grę. Konieczne są trawniki, żywopłoty, rośliny i kamień do ogrodu dobrane w przemyślany i spójny wizualnie sposób. Tak właśnie zaaranżujemy ogród w stylu formalnym.

Minimalizm i elegancja – ogród w stylu nowoczesnym

Czym z kolei charakteryzuje się ogród w stylu nowoczesnym? Taki ogród również cechuje spora doza minimalizmu, jednak styl ten pozostawia większe pole pod wyobraźnię i swobodę aranżacyjną. Sprawdzi się tu cała gama elementów dekoracyjnych, które będą – jak sama nazwa wskazuje – nowoczesne i modernistyczne. Tutaj rośliny i kamień ogrodowy możesz śmiało łączyć z mnóstwem innych produktów, np. metalem, drewnem, szkłem oraz tworzywami sztucznymi. Ogród w stylu nowoczesnym, podobnie do ogrodu w stylu formalnym, cechuje ład i porządek, jednak tworzone kompozycje nie muszą już zawierać się w kanciastych i symetrycznych kształtach. Co ciekawe oprócz kamienia w ogrodach tego typu sprawdzi się również beton, nie stosuje się w nich natomiast ozdób rustykalnych, wiklinowych itp.

Ogród nowoczesny to przede wszystkim prostota, elegancja, minimalizm i zagospodarowanie przestrzeni w sposób, który zmniejszy ilość późniejszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Ma on być niemal samowystarczalny.

Praktyczne zastosowanie kamienia w ogrodach formalnych i nowoczesnych

Kamień to rodzaj podłoża naturalnego, który wymaga mniej pielęgnacji niż np. trawnik. Rabaty żwirowe lub te, do tworzenia których użyto grysu lub otoczaka, nie wymagają strzyżenia i ciągłej troski. Dobrze przygotowane rabaty, alejki i ścieżki, a następnie impregnacja kamienia, zaoszczędzą nam czasu i sił w przyszłości. Kamień to materiał uniwersalny. Jest zarazem naturalnym rodzajem podłoża. Grys, kora, łupki, otoczaki czy żwir – każdy rodzaj i frakcja znajdą zastosowanie zarówno w ogrodach formalnych, jak i nowoczesnych. Kamienne tło pięknie eksponuje kwiaty i krzewy, przyciąga uwagę i tworzy wyrazisty kontrast dla zieleni. Za jego pomocą łatwo stworzyć pożądaną w ogrodzie formalnym symetrię, idealnie podkreśla minimalizm w przypadku stylu nowoczesnego. Bez względu na to, jaki rodzaj ogrodu chcemy zaaranżować, powinniśmy pamiętać, by poza roślinami nie zapomnieć o istotnej i praktycznej roli kamienia.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamieni naturalnych https://kamienie-dekoracyjne.pl/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *