XII EDYCJA KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”

już po raz dwunasty zapraszamy do udziału w konkursie „Być Polakiem”. Obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników  wysiłek  ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi,  człowiek bez  przeszłości nie ma  przyszłości.

          Pandemia zamyka nas w domach i skazuje na odosobnienie. Ten stan ma  także zalety. Więcej przebywamy razem.  W  wolnych chwilach możemy więc porozmawiać o  sprawach zwykle odkładanych na później. To dobry czas, by w gronie rodziny podyskutować, co to takiego jest tożsamość człowieka ? Dlaczego tak ważne jest określenie własnej tożsamości: religijnej, narodowej, kulturowej, cywilizacyjnej i szukanie odpowiedzi, jak ją  budować lub wzmacniać ?   

           Młodzież znajduje odpowiedzi na te pytania, przystępując do udziału w konkursie „Być Polakiem”, angażującym nie tylko intelekt ale także, a może przede wszystkim, emocje. Tysiące nadesłanych prac i dziesiątki opinii młodzieży przekonują, że przygotowanie pracy konkursowej to spotkanie z historią żywą, pozwalającą lepiej  poznać i zrozumieć Polskę a w efekcie bardziej ją pokochać.      

          Zapraszamy więc dzieci i młodzież żyjącą poza granicami Polski  w tę podróż w czasie i w przestrzeni. Wspomnienia  rodzinne, przyzwyczajenia Polaków i ich zachowania a także pojmowanie  polskości w wymiarze społecznym i narodowym to obszary tematyczne tegorocznej edycji Konkursu.Zapraszamy! WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.BYCPOLAKIEM.PL

TEMATY PRAC XII EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”

MODUŁ A DLA DZIECI I MŁODZIEŻYGrupa I: 6 – 9 lat – Narysuj znane polskie przysłowie – prace plastyczneGrupa II: 10 – 13 lat – Strych, piwnica, szafa – lamus czy kopalnia polskich wspomnień ? – prace literackieGrupa III: 14 – 16 lat – Śmiech to zdrowie, każdy Polak ci to powie – moja ulubiona polska anegdota – prace literackieGrupa IV: 17 – 22 lata – Wewnętrzna polskość. Co sprawia, że Polska jest dla mnie ważna? – prace literackieGrupa V: 10 – 22 lata – Mój biało – czerwony świat – prace filmowe———————————————————————-MODUŁ B – DLA NAUCZYCIELI TEMAT: Gramatyka ukryta w wierszach o miłości.Metodyczna prezentacja problemów gramatycznych i leksykalnychwystępujących w wybranym wierszu lub wierszachnp. K.I Gałczyńskiego „ Rozmowa liryczna”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *