Jak powstają lody sprzedawane w sklepach?

Aby przygotować lody domowej roboty, wystarczą zblendowane owoce lub śmietanka, mleko i cukier. Pół godziny w zamrażalniku i można cieszyć się ulubionymi smakami lata. Lody przygotowywane we własnym zamrażalniku nie wymagają jednak transportu i magazynowania. Nie jesteśmy zobowiązani do ich etykietowania i nie musimy obawiać się niespodziewanej kontroli jakości w naszej kuchni. Proces produkcji lodów na masową skalę wprowadzonych na rynek zgodnie z polskim prawem wymaga nieco więcej zachodu. Sprawdziliśmy, jak przebiega!

Etapy produkcji lodów

Lody, które możemy znaleźć w sklepach, również powstają na bazie mleka, śmietany, cukru i owoców, ale w ich składzie możemy znaleźć także jajka, barwniki, substancje słodzące, tłuszcze roślinne, stabilizatory, które zabezpieczają mieszankę przed zbyt szybkim rozpuszczaniem, zagęstniki (takie jak mączka chleba świętojańskiego czy guma guar) oraz emulgatory, które umożliwiają stworzenie jednorodnej masy. W przemyśle lodowym jako emulgatorów używa się najczęściej lecytyny oraz mono- i dwuglicerydów kwasów tłuszczowych. Proces produkcji lodów zaczyna się od stworzenia mieszanki. Kolejne etapy to: pasteryzacja, homogenizacja, dojrzewanie, zamrażanie, a na samym końcu napowietrzanie. Tak przygotowana mieszanka trafia do kuwet i pojemników, a następnie do sklepów. Cały proces musi odbywać się w odpowiednio niskiej temperaturze z zachowaniem rygoru sanitarnego.

Z czego powstają pojemniki na lody?

W nadmorskich miejscowościach popularne są lody „z maszyny”, które nie są przechowywane w pojemnikach, ale za to wymagają natychmiastowej konsumpcji (w przeciwnym razie po prostu się rozpuszczą). Jeśli planujemy odłożyć przyjemność w czasie, konieczny będzie zakup lodów np. w plastikowej kuwecie. Dlaczego akurat w plastikowej? Tworzywo sztuczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji pojemników na lody. Jest lekkie, ale wytrzymałe, a przy tym odporne na niskie temperatury oraz wilgoć. Kuwety plastikowe najczęściej powstają z polipropylenu lub polistyrenu dopuszczonego do kontaktu z żywnością.

Badania jakości żywności na rynku

Jakość wprowadzonej na rynek żywności kontroluje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Organ ten jest upoważniony do kontroli zarówno posiłków wydawanych w barach, kawiarniach i restauracjach, jak i produktów sprzedawanych w sklepach. W przypadku wykrycia nieprawidłowości lub zafałszowania etykiet producent może zostać ukarany grzywną. Będzie także zobowiązany do wycofania z punktów sprzedaży wszystkich produktów z partii, która wzbudziła zastrzeżenia kontrolerów. Uprawnione do tego osoby mogą także sprawdzić, czy lody są sprzedawane w opakowaniach, które powstały z materiału dopuszczonego do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Zakup pojemników na lody od zaufanego producenta to gwarancja bezpieczeństwa przechowywanej w nich żywności.

stark.pl
Artykuł powstał we współpracy z stark.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *