Premier Draghi: wprowadzenie stref żółtych i priorytet dla działalności na świeżym powietrzu

Włochy: Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 16 kwietnia premier Mario Draghi w pierwszej kolejności zaznaczył że w kraju wprowadzone zostaną stopniowo strefy żółte, priorytet stanowi teraz działalność na świeżym powietrzu, w tym spożywanie posiłków w barach i restauracjach nie tylko w godzinach obiadowych ale i wieczorem. A także zonstaną otwarte wszystkie szkoły każdego stopnia w strefach żółtej i pomarańczowej, natomiast w strefie czerwonej szkoły będą działać w systemie hybrydowym: częściowo stacjonarnie i częściowo online. Dozwolone będzie swobodne przemieszczanie się pomiędzy regionami strefy żółtej, w pozostałych regionach nadal z autocertyfikatem uzasadniającym konieczność podróży.

„Patrzymy w przyszłość z wielką ostrożnością” – powiedział premier Draghi i podkreślił, że te ryzykowne decyzje rząd podejmuje opierając się na polepszających się danych epidemiologicznych i kontynuacji kampanii szczpień. Nadal jednak obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa, które muszą być surowo przestrzegane: maseczki, dystans, godzina policyjna, transport publiczny dla 50% użytkowników… Sytuacja będzie ściśle monitorowana.

Mimister Zdrowia Roberto Speranza potwierdził, że badania wykazują znaczne osłabienie rozprzestrzeniania się wirusa Covid na otwartych przestrzeniach, dlatego też w tej fazie przejściowej daje się pierwszeństwo sektorowi restauracyjnemu i innym działalnościom na świeżym powietrzu.

Planowany program zmian:

Od 19 kwietnia region Kampanii przejdzie do strefy pomarańczowej. W strefie czerwonej do 25 kwietnia pozostaje Val d’Aosta, Puglia, Sardegna. Sycylia pozostanie w strefie czerwonej przynajmniej do 22 kwietnia. W regionie Trentino eksperymentalnie otwiera się bary i restauracje na świeżym powietrzu do godz. 18.00.

Od 26 kwietnia przejdą do strefy żółtej: Lombardia, Piemonte, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Veneto, Prov. autonoma Trento, Prov. autonoma Bolzano, Umbria, Marche, Abruzzo, Lazio, Molise. W strefach żółtych i pomarańczowych nauka we wszystkich szkołach będzie odbywać się stacjonarnie. W strefach żółtych restauracje i bary będą otwarte na obiad i kolacje ale tylko na świeżym powietrzu. Muzea, teatry, kina i spektakle otwarte ale z ograniczonym wstępem dla odwiedzająch.

Od 15 maja czynne baseny odkryte (z ograniczonym wstępem) i ośrodki plażowe.

Od 1 czerwca bary i restauracje w lokalach zamkniętych wznawiają działalność w godzinach obiadowych. Otwierają także siłownie.

Od 1 lipca możliwość organizacji targów i kongresów, ponadto będą już czynne ośrodki uzdrowiskowe i parki rozrywki.

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1