Spotkania literackie z Olgą Tokarczuk we Włoszech

8 i 9 czerwca w Rawennie i Bolonii odbyły się spotkania autorskie z noblistką Olgą Tokarczuk. Opowiadała o związkach swojego pisania z „Boską komedią” Dantego”. Spotkania odbyły się w ramach wydarzenia pt. „Polska dla Dantego” zorganizowanego przez Instytut Polski w Rzymie. W tym roku we Włoszech, w związku z 700-leciem śmierci poety, obchodzony jest festiwal kultury jemu dedykowany.

Oto relacja naszych czytelników:

Ravenna

We wtorek wieczorem w Rawennie, w pięknej XV-wiecznej fortecy Rocca Brancaleoneo, odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z naszą noblistką. To właśnie w tym mieście Dante zmarł i został pochowany. Noblistka przyznała, że rzeczą niezwykła jest to, że w ciągu swojego dorosłego życia była świadkiem dwóch nagród Nobla dla poetów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Obydwa te momenty bardzo dobrze pamięta, chyba nawet lepiej niż swoją nagrodę.

Agata Poniatowska z Massa Lombarda

Foto Agata Poniatowska
Foto Agata Poniatwoska

Bolonia

W środę w budynku Archiginnasio w Bolonii odbyło się spotkanie z naszą noblistką Olgą Tokarczuk pt. „Olga Tokarczuk incontra Dante”. Dialog z pisarką na tematy, które przecinają jej twórczość narracyjną z drogami i postaciami Komedii, zinterpretowanymi na nowo oczami dnia dzisiejszego: zagubiona dusza, podróż, gwiazdy, czułość, to tylko niektore tematy które łącza pisarstwo Olgi Tokarczuk z pisaniem Alighieriego….

Sylwia Wolan z Bolonii

Foto Sylwia Wolan

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *