Statuetki i wyróżnienia w II edycji konkursu Osobowość Polonijna Roku rozdane

Na uroczystej gali w Domu Polskim w Rzymie w sobotnie popołudnie, 22 października wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie imienia Edyty Felsztyńskiej, skierowanym do środowisk polonijnych na całym świecie.

W tym roku wydarzenie, które nasz portal objął patronatem medialnym, odbyło się po raz pierwszy na żywo. Statuetki odebrali też laureaci z poprzedniego roku. Organizatorki konkursu Bożena Krasoń i Ursula Golda, działaczki polonijne z Włoch, które rozpoczęły swoją charytatywną działalność w marcu 2020 r. od Spotkań Polonijnych (rozmów z rozsianymi po świecie Polakami przeprowadzanymi na żywo na FB) zrealizowały niesamowity projekt.

Postanowiły zorganizować konkurs premiujący działalność polonijną na świecie i ustanowiły nagrodę Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, która w wieku 45 lat przegrała walkę z rakiem. Jednak wcześniej zdążyła doskonale dać się poznać jako niezwykłe wsparcie dla Polonii. Współzałożycielka stowarzyszenia INSIEME  z niespożytą energią pomagała przybyłym do Włoch na emigrację Polakom. Jej mottem były słowa ” jak my sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże” a marzeniem było zjednoczyć całą Polonię. Każde organizowane przez nią spotkanie zaczynało się od zaśpiewania piosenki” Bo wszyscy Polacy to to jedna rodzina”.

Na Gali, która wywołała wiele wzruszeń, obecni byli przedstawiciele Polonii z całego świata, przedstawiciele polskiego Senatu w osobie Haliny Bieda oraz Sejmu w osobie Joanny Fabisiak oraz posłów z Komisji Łączności z Polakami za Granicą – Tadeusza Aziewicza, Przemysława Drabka i Jarosława Rzepy oraz Polaków mieszkających w Rzymie. Moment wręczenia nagród był jednym z elementów bogatego programu, obejmującego między innymi zwiedzanie Rzymu, mszę w Watykanie czy występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie”, kierowanego przez Monikę Nowosadko, bardzo ciepło przyjęty przez wszystkich obecnych.

Członkowie Kapituły pod przewodnictwem Ewy Trzcińskiej (prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI, dziennikarka) w składzie: Urszula Stefańska – Andreini (Prezes Związku Polaków we Włoszech), Magdalena Pinkwart (dziennikarka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza), Aleksandra Seghi ( redaktor portalu Polacywewloszech.com), Adrianna Tomczak (doktor nauk społecznych, specjalistka do spraw social media) oraz Wojciech Ziemniak (senator RP) w tajnym głosowaniu w 2022 przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

– statuetki: Sabina Poulsen – Wyspy Owcze, Diana Nowak Zegadło – Szkocja, Joanna Szymańska – Niemcy, Bartosz Lisowski – Anglia

( sylwetki nagrodzonych pod koniec artykułu)

– głosami publiczności wyróżnienie otrzymała Aleksandra Fiddler – Wielka Brytania.

– decyzją Kapituły wyróżnienia otrzymali: Ewa Maria Slaska – Niemcy,Aneta Kubas – Irlandia, Mirella Bagdzińska – Włochy, Dariusz Adam Zeller – Wielka Brytania, Piotr Horszczaruk – Holandia, Wojtek Gawenda – Kanada, Marian Jaworski – Kanada, S. Martyna Proszek -Włochy, Bożena Cenko – Litwa.

Statuetki za rok 2021 osobiście odebrały:

Aneta Malinowska – Włochy ( nasza korespondentka z Bolonii) i Marzena Nowak z Niemiec, o których pisaliśmy m.in.:

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy byli z nami w tym pięknym i ważnym dniu. Dziękujemy gościom honorowym, sponsorom, patronatom medialnym. Wszystkim tym którzy przyczynili się że plany stały się rzeczywistością. Laureatom i wyróżnionym życzymy powodzenia i samych sukcesów oraz wytrwałości w pracy polonijnej  -powiedziała Ursula Golda tuż po zakończeniu gali, a Bożena Krasoń dodała:

–  Jesteśmy dumni że nasz konkurs Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej łączy Polonię z całego świata. Ta gala pokazała że jesteśmy jedną wielką polonijną rodziną;   to jest to co było naszym marzeniem i się ziściło.

Po Gali nastąpiła uroczysta kolacja, podczas której nasi rodacy zaprezentowali swoje talenty wokalne i kabaretowe.

Występ z Kanady
Występ z Litwy
Występ z Włoch

To wszystko pokazało jak bardzo potrzebne są nie tylko konkursy nagradzające za działalność społeczną, ale w ogóle spotkania Polaków rozsianych po całym świecie.

Statuetki wraz z nadesłanymi opisami kandydatów:

Polonijna Sabina wspiera rodaków na Wyspach Owczych na możliwie każdej płaszczyźnie:
– dzięki znajomości języka farerskiego służy pomocą i jest w stałym kontakcie z biurem imigracyjnym na Wyspach Owczych, pomaga mieszkańcom ale też polskim turystom, którzy przyjeżdżają na wyspy.
– wspiera Polaków w charakterze tłumacza w szpitalach i ośrodkach penitencjarnych,
– oferuje pomoc dla miejscowej Polonii w nawet najbardziej prozaicznych sprawach jak wizyta u lekarza czy rozmowa z pracodawcą, aż po bardziej skomplikowane, jak pomoc w uzyskaniu emerytury dla Polaka, co nie było prostą sprawą, ale zakończoną sukcesem,
– jest inicjatorką i współorganizatorką spotkań polonijnych dla kobiet na Wyspach Owczych
comiesięczne spotkania mają na celu pielęgnację polskich tradycji i kultury,
– aby jeszcze bardziej ułatwić Polakom integrację Farerczykami, Sabina założyła Instytut Polski – Farerski, organizację charytatywną, której zadaniem jest właśnie aktywizacja polsko-farerskich relacji, przybliżając również Farerczykom polską kulturę i tradycję,
– zorganizowała też całą zbiórkę dla Ukrainy, jednocząc w pomocy Polaków Wyspach Owczych i Farerów,
– jest współautorką pierwszego polskiego ilustrowanego przewodnika po Wyspach Owczych.
Wyspy Owcze z pierwszej ręki który otrzymał nagrodę polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter za najlepszą publikację o tematyce podróżniczej w 2020 i Nagrodę Magellana w 2021 jest również założycielką klubu morsowego Polskie Morsy na Wyspach Owczych “drzwi jej domu są zawsze otwarte, dla każdego, kto potrzebuje wsparcia czy po prostu rozmowy. Nie na darmo nazywa się jej dom “Polskim przystankiem na Wyspach.

Diana Nowak- Zegadło jest psychologiem klinicznym oraz współzałożycielem organizacji charytatywnej Polskie Centrum Pomocy Rodzinie w Edynburgu- (Szkocji) (PCPR) Szkoły działającej od 2009 roku.
W PCPR prowadzi konsultacje indywidualne, telefon zaufania, porady przez skype, poradnictwo online i punkt interwencyjno- konsultacyjny dla par i małżeństw.
Jest również współzałożycielem Szkoły Sobotniej im. Jana Pawła II w Edynburgu w Szkocji. Posiada wiele wyróżnień i podziękowań za realizacje celów opiekuńczo-wychowawczych i wdrażanie programów profilaktyczno-edukacyjnych wśród dzieci i ich rodzin.
Diana Nowak- Zegadło bierze udział w seminariach naukowych, debatach oraz konferencjach w kraju i za granicą. Działalność pozarządowa to praca w samorządach lokalnych i w sektorze Organizacji Pozarządowych. Jest kreatorką społeczności lokalnej, promotorem zdrowego stylu życia, animatorka obrony praw człowieka i godnego życia w rodzinie i w społeczeństwie.
Współpracuje z brytyjską służbą zdrowia- National Health Service (NHS), Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu, szkocką policją urzędami oraz wieloma innymi organizacjami.
Prowadzi staże oraz kształci młodych psychologów na początku ich kariery zawodowej.
Diana Nowak-Zegadło jest Chartered Psychologist i Clinical Psychologist o spec. Psychologia Kliniczna oraz Seksuologia Kliniczna. Jest Mecenasem Kultury, Laureatem Konkursu WYBITNY POLAK w SZKOCJI – nagrodzona w 2015 roku za realizacje celów i zadań statutowych organizacji oraz za pracę na rzecz naszych Rodaków mieszkających w UK . W 2022 została Ambasadorem Biznesu za promowanie przedsiębiorczości na świecie i odnoszenie wybitnych sukcesów sferze biznesowej, a podczas gali otrzymała statuetkę- Gwiazda Biznesu 2022. Jest współautorem książki- „Inspiracje Polek i Polaków na świecie”.

Bardzo trudno znaleźć słowa, które oddadzą ogrom pracy, jaki codziennie wkłada Joanna Szymańska na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Bardzo trudno zliczyć ilość działań i projektów, w które jest zaangażowana, bo sama ich lista zajęłaby kilka stron.
Bardzo też trudno wybrać z nich te, które są najważniejsze, bo wszystkie są cenne i warte podkreślenia. Ale jedną rzecz można stwierdzić bez żadnych trudności – Joanna pomaga mądrze i patrzy daleko. A to, co nadaje kierunek jej działaniom i napędza Ją do dalszej pracy, to dwa przeświadczenia.
Po pierwsze zawsze stała na stanowisku, że wspólnie możemy więcej zrobić. Dlatego stara się zachęcić do współpracy jak najwięcej osób. Należą do nich nie tylko Polacy, którzy bardzo chętnie wspierają Jej inicjatywy, ale również – co warte szczególnego podkreślenia – emigranci z innych krajów mieszkający na stałe w Niemczech tacy jak Turcy czy Ukraińcy. Joanna wychodzi z założenia, że skoro łączy nas wspólnota doświadczeń, możemy razem wypracowywać rozwiązania, czerpać od siebie nawzajem i unikać ewentualnych błędów. Dzięki temu jako Polonia możemy rosnąć, rozwijać się i dzielić się z innymi.
Jej działania już przynoszą rezultaty co skutkuje otwieraniem się strony niemieckiej na nasze postulaty, problemy, tworzenie wspólnych projektów i wydarzeń.
Drugim aspektem jej działań to szukanie rozwiązań na poziomie systemowym. Po to, by można pomagać nie tylko jednostkom, ale jak najliczniejszej grupie Polonii w Niemczech. Do tego potrzebne było przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020.
Jest absolwentką Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego w Niemieckim Bundestagu. Przez wiele lat była związana z sektorem pozarządowym piastując stanowisko Dyrektorki Federacji FOSa. Obecnie Prezeska projektu Info-Forum- Polregio finansowanego ze środków Ministerstwa Dzieci, Rodziny, Uchodźców i Integracji Landu Nadrenia Północna – Westfalia. Trenerka STOP, doktorantka w Instytucie Nauk Politycznych w Aachen. Pasjonatka dobrej kuchni, sportu rowerowego, historii, kultury i polityki Wschodu, mama dwóch córeczek Zosi i Józefinki, żona Ioana.
Dzięki jej strategicznemu podejściu, pracy, empatii, zaangażowaniu, kompetencjom, znajomością kilku j. obcych, wiedzy i doświadczeniu głos Polonii w tej części Niemiec nareszcie wybrzmiewa głośno, a nasze potrzeby są dostrzegane.
Buduje mosty, szuka płaszczyzn porozumienia. Jest jedną z nielicznych osób, które pomagają mądrze oraz dają nadzieję tym wszystkim, którzy tracą siły i wiarę w siebie w zderzeniu z emigracyjną rzeczywistością.

Miło mi poinformować że otrzymałem dziś w Rzymie z rąk Pani Senator Haliny Biedy tytuł Osobowości Polonijnej Roku na świecie.
Jest to mega wyróżnienie, a ja cały czas ledwo powstrzymuje łzy. Dziękuję wszystkim którzy głosowali na mnie w social mediach, oraz szanownemu Jury w bardzo mocnym składzie, które tak wysoko oceniło moja osobę I moja działalność. Być w gronie najbardziej inspirujących ludzi z całego świata to wielki zaszczyt i od dziś obowiązek, aby się nie zatrzymywać i dalej robić dobro. Dziękuję za wiele znajomości z całego świata- razem możemy więcej. Bierzemy się do wspólnej pracy –
tyle sam nagrodzony, a co o nim napisała zgłaszająca go osoba:.
Czym zajmuje się Bartosz? Jego pierwszy projekt to sieć szkółek piłkarskich Wisła Kraków UK – Akademia Piłkarska w Wielkiej Brytanii i Irlandii, która jest od 2019 roku największą i jedyna taka siecią Polskiego klubu piłkarskiego za granicami Polski. A wszystko zaczęło się od przychylności i dobrego słowa Rafał Wisłocki, dalej wsparcia Synerise i Jarosław Królewski. Na miejscu pracę nieocenioną pracę wykonują Piotr WarszawaSebastian NitaBartosz Bart ŻmudaRobert NazarGrzegorz FilipiakAdrian KrólMichal KartuszynskiPawel OrzechowskiPawel Pav Bart Kroczynski i dziesiątki innych trenerów, którzy charytatywnie poświęcają swój czas na sportowy rozwój dzieci. W trakcie tej pomocy, okazało się, że Polacy w UK potrzebują wsparcia. Tego zwykłego, codziennego, najprostszego. Często zwykłej rozmowy. W tym celu wraz z Michałem Frackowiakiem i Marcinem Calka postawili przy Wiśle Kraków UK, Polskie Merseyside – czyli multicentrum dla wszystkich Polaków. Przyłączyło się do nich wiele wspaniałych osób jak Martyna Jurczak , Monika Rudzka Monika Policha Dagmara Hubicka Grazyna Dros Oliwia Radlak Natalia Kowalewska i wiele innych, którzy zaczęli robić dobro dla innych tworząc różne kluby aktywizujące ludzi. Równocześnie dzięki Roman Kołtoń  Bartosz zaczął się spełniać w roli dziennikarza Prawda Futbolu, a dzięki Przemek Soczyński i Maciej Chorazyk w roli skauta Piłka dla wszystkich pzpn. Razem z Łukasz Dudekk uruchomił Vistula Photography gdzie zajmują się fotografią, video, grafikami i wieloma innymi. Powstał projekt Polski Klub Podróżnika w UKPrzewóz osobowy Liverpool BUS, a okresowo pojawią się i znika Vistula Liverpool FC. Stworzył Reprezentację Polski Liverpoolu i 2 lata z rzędu brali udział w Mistrzostwach Świata. Organizują festyny, obozy, wyjazdy, wyjścia na mecze, warsztaty, kluby i dziesiątki innych aktywności. Brzmi pięknie? Bardzo często i wiele chwil jest cudownych, wzruszających i radosnych, ale też kosztuje to wiele wyrzeczeń i z drugiej strony nie zawsze jest tak pięknie.

Jak mówi sam Bartosz: –

– Byłem wśród uczestników najmłodszy, ale wszystkie aktywności kosztowały mnie tyle zdrowia, że nawet nikt nie zauważył. Robiąc dobro rozstałem się z żoną, miałem wiele problemów zdrowotnych, migreny, nerwobóle, nadciśnienie, wiele nieprzespanych nocy i przespanych dni, depresja, problemy finansowe, noce przespane w biurze lub aucie zamiast domu, wahania nastrojów i wiele innych. Wieczny rollercaster z nieba do piekła którego nikt wokół nie potrafił pojąć.. Pytacie więc po co? Przecież ludzie i tak nie doceniają, obgadają, są pewni pisząc komentarze z domu, że zrobią więcej i lepiej, no ale akurat teraz im się nie chce.. Przecież i tak wiele osób tego nie zauważa, mało tego.. są ataki na to co robimy… Ale chwile potem zaczynają się telefony o pomoc, o wsparcie i znowu zaczynam żyć, czuję że bez tego nic nie ma sensu. Że człowiek nie robiąc nic dla innych jest bezużyteczny. Że jedyna wartość na świecie to miłość do bliźniego. To radość dzieci i nauka ich bycia dobrymi ludźmi. A jak uczyć dzieci być dobrym? Przecież najlepszy przykład to my sami, pokazując im co jest dobre. Nie ma czegoś takiego jak sukces. Sukces to wstawać po każdym upadku, wiedząc że za chwilę znowu upadniemy. A im lepsi jesteśmy, tym cięższy krzyż dostajemy. Takie jest życie.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Ewa Trzcińska z dyplomemDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *