Macerata w oczekiwaniu na Polovers Days 2024: wyjątkowy koncert Wojciecha Świętońskiego i inauguracja wystawy „Vis-à-vis”

28 czerwca 2024 roku w Maceracie odbyło się niepowtarzalne wydarzenie kulturalne, które przyciągnęło liczne grono miłośników sztuki i muzyki. Wieczór został zorganizowany przez Polovers we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Macerata, z okazji 80. rocznicy wyzwolenia regionu Marche i wkroczenia 2. Korpusu Polskiego do Maceraty. 

O godzinie 20.00 odbył się wyjątkowy koncert Wojciecha Świętońskiego, uznanego pianisty, absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert odbył się na dziedzińcu Palazzo Bonaccorsi i zgromadził licznych melomanów. Program zatytułowany „Dźwięk vis à vis wielkich polskich kompozytorów” zaprezentował dzieła Marcina Tadeusza Łukaszewskiego oraz Fryderyka Chopina. Pozwolił słuchaczom porównać polską muzykę klasyczną współczesną z tą szopenowską o międzynarodowej sławie. Występ pianisty zaanonsował „zakochany w Polsce” Mauro Radici podkreślając, że będzie on hołdem dla polsko-włoskiej przyjaźni, ale także celebracją wspólnej historii i kultury obu narodów. W programie zaprezentowane zostały utwory aktualnie komponującego


Marcina Tadeusza Łukaszewskiego

Tryptyk Warszawski – światowa premiera

  • Wielki Polonez
  • Nokturn
  • Toccata astrologiczna

Fryderyka Chopina (1810 – 1849)

  • Nokturn f-moll op. 55 nr 1
  • Ballada F-dur op. 38
  • Nokturn cis-moll op. posth
  • Polonez As-dur op. 53
  • Nokturn e-moll e-moll op. posth
  • Scherzo b-moll op.31

.

.

.

.

.

.

Mauro Radici, współorganizator wydarzenia, otwierając koncert, podziękował radnej Katiuscii Cassetta z Urzędu Miasta Macerata za jej gotowość do współpracy, otwartość i umożliwienie realizacji tego wydarzenia. Podkreślił, że dzięki jej wsparciu udało się urzeczywistnić to międzynarodowe spotkanie w bardzo krótkim czasie. Radici wyraził również wdzięczność dla Georga Dernowskiego, który przedstawił pianistę Wojciecha Świętońskiego i połączył Polovers z tym wybitnym muzykiem. Dernowski jest synem żołnierza 2. Korpusu Polskiego, a latem od lat gości i wspiera działalność Świętońskiego we Włoszech. Ten wieczór upamiętnił nie tylko bogactwo kulturowe obu krajów, ale także ważne historyczne wydarzenie, które łączy Polskę i Włochy. Wspólne wyzwolenia Marche jest świadectwem trwałej przyjaźni między narodami, a wspólne wysiłki odzwierciedlają głębokie więzi i pokazują, jak historia może inspirować do budowania przyszłości opartej na współpracy.

Wydarzenie to było kontynuacją Polovers Days z ubiegłych lat, zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta Macerata. Koncert Wojciecha Świętońskiego oraz wystawa „Vis-à-vis” stanowiły zaskakujące połączenie sztuki i muzyki, które wywołały niezwykłe przeżycia wśród licznie zgromadzonej publiczności. Obecność zakochanych w Polsce czyli sympatyków Polovers, którzy doceniają wyjątkowy charakter proponowanych wydarzeń, dodała całemu przedsięwzięciu niepowtarzalnego uroku i atmosfery wspólnoty. Ich entuzjazm i zaangażowanie odzwierciedliły gromkie brawa, podkreślając sukces tego spotkania.

.

.

.

.

.

.

Przed koncertem o godzinie 17.00 w Musei Civici di Palazzo Bonaccorsi odbyła się inauguracja wystawy „Vis-à-vis”, która prezentuje ponad 60 dzieł zestawiających mistrzów XVIII wieku z artystami współczesnymi z Włoch i innych krajów. Kuratorzy wystawy: Elsa BarbieriMassimo Francucci i Giuliana Pascucci, przygotowali ekspozycję, która stanowi nowatorskie spojrzenie na sztukę portretową. Wśród wystawionych dzieł, znalazły się również portrety polskiego artysty Romana Opałki. Wystwę można zwiedzić do stycznia 2024 roku.

Podczas wernisażu obecni byli przedstawiciele lokalnych władz cywilnych i wojskowych. Wystawa jest uważana za odważne i ekskluzywne przedsięwzięcie, które wzbogaca ofertę kulturalną Maceraty, podkreślając jej rolę jako artystycznego centrum na mapie Włoch.

.

.

.

.

.

Burmistrz Sandro Parcaroli powiedział: „Wspaniałe przestrzenie muzeum Pałacu Buonaccorsi goszczą wystawę, która doskonale łączy tradycję z współczesnością, wzbogacając ofertę kulturalną miasta.”

Radna z Wydziału Kultury miasta Macerata Katiuscia Cassetta dodała: „Wystawa 'Vis-à-vis’ to podróż przez sztukę portretową od XVIII wieku po współczesność, podkreślająca relacje i połączenia między artystami oraz kuratorami. Jest to okazja do głębszego zrozumienia zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości.”

Dzięki zaangażowaniu Polovers, wydarzenie to było prawdziwą ucztą dla spragnionych międzynarodowej kultury w letni wieczór. Kolejne uroczystości z okazji 80. rocznicy wyzwolenia regionu Marche i walk 2. Korpusu Polskiego we Włoszech odbędą się 17 i 18 lipca w Loreto i w Ankonie. Szczegółowy program już wkrótce na stronie www.polovers.it

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Tekst: Anna Traczewska, korespondent z Marche www.polovers.it
Foto:  Liliana Lay  dla Polovers
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *