Tour de France 2024 -relacja z Bolonii – II etap Cesenatico/Bolonia

Bolonia 30.06.2024.
Bolonia przybrała żółty kolor.

.

.

Niemal cała trasa była oznaczona tymi barwami, wybrało je również wiele osób. To był bardzo emocjonujący dzień.

.

.

Już z samego rana najdłuższy portyk na świecie, San Luca, zapełniał się kibicami. Trzeba było zapewnić sobie dobrą pozycję, by móc obserwować wyścig.

.

.

Pomimo tak dużej ilości kibiców na całej trasie dzień minął bez przykrych zdarzeń.

.

.

Jedynie kierowcy byli niezadowoleni, gdyż już od wczesnych godzin ruch został sparaliżowany w całym mieście. Również turyści musieli poradzić sobie bez komunikacji miejskiej i bez taxi.

Drugi etap Tour de France wystartował z Cesenatico, z metą w Bolonii. Ten etap jest hołdem dla mistrza kolarstwa Marco Pantani, urodzonego w Cesenie i zmarłego w Rimini w 2004 roku. Znany był jako „Pirat”. Pozostawił niezatarty ślad w historii kolarstwa dzięki swoim niezwykłym zwycięstwom w 1998 roku. W tym roku Pantani wygrał zarówno Giro d’Italia jak i Tour de France, stając się ostatnim włoskim kolarzem, który dokonał tego wyczynu. Jego agresywny styl na podjazdach i umiejętność oderwania się od rywali w decydujących momentach sprawiły, że stał się idolem wielu fanów kolarstwa.

Tour de France to jedno z najbardziej prestiżowych i wyczekiwanych wydarzeń kolarskich na świecie. Bolonia, miasto przekształciło się w tętniącą życiem scenę pełną emocji, kolorów i entuzjazmu. Pomimo często uciążliwego upału włoskiego lata, tysiące ludzi ustawiło się na ulicach, gotowych wspierać swoich ulubionych kolarzy. Atmosfera była elektryzująca, szum rowerów mieszał się z okrzykami i wiwatami fanów.

.

.

Ludzie z całego świata zebrali się w Bolonii, aby obserwować przejazd kolarzy. Był to wyjątkowy moment dzielenia się i wymiany kulturowej, w którym różne języki przeplatały się, a bariery zostały przełamywane wspólną miłością do kolarstwa.

Emocje związane z Tour de France są intensywne i niezapomniane. Każdy etap jest historią samą w sobie, z momentami triumfu i wyzwania, które trzymają wszystkich w napięciu. Kolarze pokonują strome podjazdy i oszałamiające zjazdy, przekraczając swoje fizyczne i psychiczne granice. Podjazd San Luca to prawdziwe wyzwanie dla mistrzów. A kiedy w końcu przekraczają linię mety, eksplozja radości jest zaraźliwa. Tour de France to nie tylko wyścig, ale wielkie wyzwanie , wielka determinacja i wielkie emocje.

.

.

.

Tym razem zwyciężył Francuz z Arkéa – B&B Hotels, Kevin Vauquelin w II etapie na trasie Cesenatico – Bolonia . Długość trasy 199,2 km.

.

.

Krótka historia Tour de France

To główny męski zawodowy wyścig etapowy w kolarstwie szosowym, rozgrywany corocznie na francuskich drogach.

Twórcą jest Henri Desgrange , był postacią-symbolem heroicznego kolarstwa na długo przed tym, jak wymyślił największy i najbardziej prestiżowy wyścig etapowy w międzynarodowym kalendarzu.
Tour de France jest najważniejszym z trzech Wielkich Tourów i przez wielu uważany jest za najważniejsze wydarzenie kolarskie roku a także jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, będące częścią profesjonalnego kalendarza UCI World Tour. Od 1903 roku wyścig odbywa się co roku w lipcu co czyni go najstarszym Grand Tour, z wyjątkiem okresów pierwszej i drugiej wojny światowej.Wyścig odbywa się przez okres około trzech tygodni i za każdym razem na innej trasie przez Francję i sąsiednie kraje. Chociaż miejsce startu jest za każdym razem inne, meta znajduje się zazwyczaj w Paryżu na Polach Elizejskich.
Rekord zwycięstw dzieli czterech kolarzy, każdy z pięcioma zwycięstwami:
Francuz Jacques Anquetil (w latach 1957, 1961, 1962, 1963 i 1964),
Belg Eddy Merckx (w latach 1969, 1970, 1971, 1972 i 1974), Francuz Bernard Hinault (w latach 1978, 1979, 1981, 1982 i 1985) i
Hiszpan Miguel Indurain w latach 1991-1995 (jedyny, który wygrał w pięciu kolejnych latach).

Od 1984 do 1993 roku równolegle organizowano również Tour de France kobiet, który został przywrócony w 2022 roku.

Korespondencja oraz fotografie Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *