Moździerz, pesto i podróż dookoła świata

Czy moździerz, drewniany tłuczek i pesto mogą stanowić wystarczający powód dla którego warto ruszyć w podróż dookoła świata w poszukiwaniu wspólnych korzeni łączących tradycje nawet najbardziej odległych od siebie narodów?  Jak się okazuje można i to jak najbardziej.

Dowodem tego jest pierwsza, międzynarodowa konferencja, która odbędzie się już dzisiaj, 14 marca w Genui, w dostojnym salonie Pałacu byłej Giełdy Papierów Wartościowych „Palazzo della Borsa„.

Genua3_polacy_we_wloszech

Obyczaje i tradycje kulinarne stanowią element spajający kultury narodów a jak się okazuje moźdierz i drewniany tłuczek służący do ukręcania, rozbijania i rozcierania to pierwsze narzędzia pomocne człowiekowi w przetwarzaniu pokarmòw.

W konferencji wezmą udział antropolodzy, historycy, znani eksperci, zacni goście którzy przybędą z rożnych zakątków świata aby podzielić się wiedzą i własnymi doświadczeniami.  Pierwszy tego rodzaju międzynarodowy meeting będzie także okazją do promocji terytorium Regionu Liguria, nie tylko jego bogatych  tradycji kulinarnych ale także kulturowych, historycznych  i turystycznych. Konferencja stanowiąca preludium do VI-tych Światowych Mistrzostw w Kręceniu Pesto, które odbędą się w Genui w dniu 16 kwietnia 2016 r.,  została zorganizowana przy współudziale Izby Handlowej, Władz Komunalnych miasta i Stowarzyszenia „Palatifini”, a także pod patronatem Uniwersytetu w Genui.

Nie bez znaczenia jest fakt że ta ważna i ciekawa inicjatywa będzie stanowić poważny wkład w starania o to aby PESTO, ten najbardziej znany sos kuchni liguryjskiej, wszedł w prestiżowe szeregi dóbr UNESCO, czyli specjalnej listy “Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkosci”.

Do chwili obecnej Unesco oficjalnie uznało 364 pozycji, z czego 6 we Włoszech (Canto a tenore Sardegna, Opera dei Pupi Sicilia, Liuteria tradizionale Cremona, Festa dei Gigli di Nola, Dieta Meditteranea, Vite ad alberello Pantelleria, Perdonanza Celestiana Aquila).

Pesto ma szansę zająć 7 pozycję. Procedury formalne są skomplikowane i wymagają oficjalnego zaangażowania przedstawicieli Państwa Włoskiego takich jak Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Rolnictwa a także jak największej ilości samorządów terytorialnych, organizacji miejscowych, stowarzyszeń kulturowych, zarówno prywatnych jak i państwowych. Pierwszym etapem będzie dostanie się na tak zwaną państwową listę “tentative list”, co z kolei pozwoli na uczestnictwo w selekcji przeprowadzanej przez Międzyrządowy Komitet Unesco. Oczywiście wszystko to wymaga czasu oraz spełnienia licznych wymaganych warunków.

Pesto jako synteza tradycji jest nieodłącznie utożsamiane z Genuą, jest ambasadorem wizerunku Ligurii na świecie, bogactwa i piękna tego regionu Włoch. Trzymajmy kciuki oby siódemka okazała się szczęśliwym numerem.  Będzie się dużo i fajnie działo, cooking show, pokazy, spotkania…relacja już wkrótce.

Korespondencja z Ligurii: Dorota Czalbowska, autorka Genova Your Next Stop
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *