Nowy kontrowersyjny projekt prywatnej działalności w Albanecie na Szlaku Pól Bitewnych u stóp Montecassino

Jak pamiętacie z poprzednich relacji Opactwo na Montecassino wynajęło włoskiemu przedsiębiorcy tereny Albaneta na Szlaku Pól Bitewnych u stóp Montecassino. Prywatny przedsiębiorca najpierw zamierzał otworzyć miasteczko świętego Mikołaja, tuż obok wojennego cmentarza polskiego, w miejscu, w którym wielu żołnierzy polskich oddało życie „za Naszą i Waszą Wolność”. Dzięki interwencji polskich władz i petycji stowarzyszeń kombatanckich, pod którymi podpisało się tysiące ludzi miasteczko św. Mikołaja zostało zamknięte, chociaż umowa z przedsiębiorcą nie została anulowana.

W rezultacie, jak podają włoskie media m.in lokalny portal ciociariaoggi.it, na terenie Albanety ma powstać farma rolnicza Agrifarm. Projekt powierzony znanemu architektowi  Giacomo Bianchi, zostanie zaprezentowany już we wrześniu. Włoscy dziennikarze przytaczają słowa zarówno opata Montecassino Donato Ogliari, który uspokajał kolejne polemiki wywołane na wieść o takiej decyzji, oraz przedsiębiorcy Daniele Miri zapewniajacego, że wkrótce wspólnie z Ambasadą RP  zostaną uzgodnione także inne aspekty tego projektu.

Na stronach internetu jednak nie ustają dyskusje i krytyka nowych pomysłów prywatnej działalności w Albanecie. Czas pokaże jakie są prawdziwe intencje autorów projektu, prywatnego przedsiębiorcy, opactwa i władz miejskich.

.

.

Czytaj też:

Sprawa zajęcia terenów pola bitwy Albaneta Monte Cassino wciąż otwarta

Ostatnie informacje z Monte Cassino

Miasteczko św. Mikołaja pod Montecassino zablokowane: wyjaśnienia obu stron

Protest Ambasady RP przeciwko miasteczku świętego Mikołaja w Albanecie

Skandal Miasteczka św. Mikołaja pod Montecassino – wychodzą na jaw nowe prawdy

Petycja od Fundacji Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *