Recanati: „Poeci włoscy w Polsce” z Jarosławem Mikołajewskim

Światowe Centrum Poezji imienia Giacomo Leopardi od lat promuje i rozpowszechnia literaturę włoska na całym świecie. Prezesem tego włoskiego centrum w Recanati, w Marche jest Umberto Piersanti. 


„Poeci włoscy w Polsce” to tytuł spotkania jakie odbyło się w Recanati dnia 25 stycznia 2020 roku w Auditorium del Centro Mondiale della Poesia, z inicjatywy tego ośrodka.

Antologia Współczesnych Poetów Włoskich przetłumaczona została niedawno na język francuski „Dix poets italiens contemporains” – Ed.Le Bousquet, a następnie na język polski. Kuratorem i tłumaczem jest Jarosław Mikołajewski, jeden z ważniejszych współczesnych autorów polskich, znawca języka i literatury włoskiej. Zaszczycił on swoją obecnością ten wieczór zadedykowany poezji. Podczas spotkania najnowsza publikacja Wydawnictwa  Austeria została przedstawiona przez samego tłumacza Jarosława Mikołajewskiego. 


Tiziana Bonifazi powitała wszystkich obecnych , odczytując „Canto leopardiano”.  Polski gość przybył do Marche w towarzystwie Łukasza Paprotnego – dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie, który to podziękował za zaproszenie Światowemu Centrum Poezj, Urzędowi Miasta Recanati za gościnę i pani konsul honorowej RP z Ankony Cristinie Gorajskiej za przybycie. Jarosław Mikołajewski wyraził swoją przyjaźń wobec U. Piersanti i C. Gorajski obdarowując każdego z nich portretem polskiego poety Adama Mickiewicza, którego to imię nosi Muzeum Literatury, gdzie pełni rolę kierownika.

Momentem kulminacyjnym wieczoru było odczytanie, przez samego Mikołąjewskiego, polskiego tłumaczenia wiersza “Infinito” (pol. Nieskończoność). Autorem utworu jest urodzony w Recanati Giacomo Leopardi włoski wieszcz, symbol włoskiej poesi, duma regionu Marche i nie tylko.


Podczas spotkania wypowiadali się i czytali swoją twórczość poeci: Tiziano Broggiato, Umberto Piersanti i Gian Mario Villalta, których utwory zawiera przedstawiona antologia. 

Wieczór został wzbogacony utworami Fryderyka Chopina w wykonaniu ucznia Szkoły Muzycznej  B.Gigli. 

 Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *