Jak gastronomia może zutylizować olej spożywczy?

Olej jest podstawowym składnikiem wielu dań. To właśnie dzięki niemu możemy poddawać potrawy obróbce termicznej, a co za tym idzie wydobywać ich smak i aromat. W gospodarstwach domowych wykorzystujemy go w niewielkich ilościach. Niemniej jednak branża gastronomiczna potrzebuje go na co dzień i to w ilościach, które nie jednego mogłyby zaskoczyć. Powstaje więc problem co zrobić z olejem, który nie nadaje się już do użytku. Nie można pozbyć się go wylewając do zlewu lub toalety. Jak więc gastronomia może zutylizować zużyty olej spożywczy?

Na czym polega utylizacja oleju spożywczego?

Zacznijmy od tego, że utylizacja oleju spożywczego ma ogromne znaczenie. Biorąc pod uwagę gospodarstwa domowe, mogą one poradzić sobie z tym problemem na wiele sposobów. Można np. odlewać zużyty olej do specjalnych pojemników. W przypadku lokali gastronomicznych jednak, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Każdego dnia zużywa się tam pokaźne ilości oleju spożywczego. Wówczas właściciele lokali gastronomicznych mogą skorzystać z usług, które oferują specjalistyczne firmy zajmujące się jego utylizacją i odbiorem. Na czym jednak polega zutylizowanie oleju spożywczego? Otóż wiąże się to z jego regeneracją. Oznacza to nic innego jak proces, w którym największą rolę odgrywa przede wszystkim rafinacja olejów odpadowych. Dzięki rafinacji, mogą zostać usunięte wszelkie zanieczyszczenia z oleju, a także produkty utlenienia, co oznacza, że powstanie czysty olej bazowy. W skrócie można więc powiedzieć, że utylizacja oleju polega na ponownym przystosowaniu go do tego, by można było wykorzystać go w różnych dziedzinach życia. Obrobiony olej jest oczyszczany, gdyż w procesie smażenia, dochodzi do powstania w nim wielu niekorzystnych dla zdrowia związków chemicznych. Co więcej w wyniku smażenia przedostają się również do niego substancje z obrabianych produktów. Dzięki rafinacji wszystkie te składniki zostają usunięte, a tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, by móc ponownie wykorzystywać zutylizowany olej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zarówno stopień jak i zakres samej utylizacji może się znacząco różnić i zależy od od wielu czynników. Niemniej jednak pamiętajmy, że najważniejsze jest wciąż przeznaczenie oleju po utylizacji. To właśnie w wyniku tego procesu, który jest wieloetapowy, można znów uzyskać wysokiej jakości olej spożywczy.

Utylizacja oleju w branży gastronomicznej

W branży gastronomicznej, powstaje problem z ogromnymi ilościami zużytego oleju. W związku z tym właściciele muszą znaleźć sposób na jego pozbycie się zgodnie z obowiązującym prawem. W tym celu mogą oni skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko zajmuje się utylizacją oleju, ale przede wszystkim jego odbiorem. W usłudze abonamentowej, można umówić się, że pracownicy będą przyjeżdżali po odbiór oleju np. raz w miesiącu. Dzięki temu właściciel nie będzie już dłużej odpowiedzialny za to, co stanie się ze zużytym olejem po jego odebraniu. Pracownicy firmy zajmującej się utylizacją oleju, odbiorą go i dostarczą w odpowiednie miejsce do utylizacji.

Więcej informacji
Więcej informacji o recyklingu oleju spożywczego dostępnych jest na stronie https://trafinoil.pl/ – recykling olejuDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *