Dwa dni z grupą polską w Lukce i okolicach. Polskie ślady.

W Marlii pod Lukką znajduje się Willa Oliva, w której dawniej mieszkał książę Karol Poniatowski. Willa pochodzi z 1500 roku. Początkowo należała do rodziny Buonvisi. Ostatni przodkowie zmarli na poczatku XIX wieku i willa przeszła w ręce Księcia Poniatowskiego. Jest on pochowany w kaplicy widocznej przy bramie wejściowej.

Po Księciu Poniatowskim wille przejęła rodzina Rosselmini Gualandi, potem Kardynal Maffi, Piccolo Cottolengo, rodzina Paolozzi. Obecnymi wlasciecielami jest rodzina Oliva.

Ciakawostką jest fakt, ze w XVII wieku w willi odbył sie konsystorz, zebranie kardynałów oraz papieza Alessandro VII Chigi della Rovere.

W małej miejscowości Tofori, w prowincji Lukki znajduje się Willa Maionchi. Należy ona do prywatnych właścicieli, którzy od lat zajmują się produkcją wina i oliwy.

Ciekawostką jest fakt, że dawnymi właścicielami tej posiadłości byli Polacy. Mowa o wielu wielu latach temu. Teraz często przyjeżdżają tu polscy turyści, by dowiedzieć się o produkcji miejscowego wina czy oliwy najwyższej jakości.

Kilka lat temu do Fattorii przyjechała również polska aktorka Dorota Stalińska. Na ścianie wisi pamiątkowe zdjęcie z jej podpisem.

Korespondencja z Toskanii Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

Sfinansowano przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.