Pachnąca bazylia – od moździerza do UNESCO!

PESTO, jeden z najbardziej znanych sosów kuchni Genueńczyków, ma szanse triumfalnego wkroczenia w prestiżowe szeregi dóbr UNESCO, czyli specjalnej listy Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

W dniu dzisiejszym w pięknym salonie Palazzo della Borsa, czyli byłej siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie otwierające bramy wiodące ku przyznaniu Pesto tego prestiżowego wyróżnienia.

W obecności przedstawicieli Wladz miasta, Izby Handlowej, Stowarzyszenia Kulturowego Palatifini, Przewodniczącego Międzynarowodych Mistrzostw Swiata w Robieniu Pesto metodą tradycyjną, (czyli w moździerzu), znawców i propagatorów szerzenia wiedzy o historii i tradycjach kulinarnych Ligurii, nastąpiło oficjalne przedstawienie planu dzialań na najbliższe 4 lata, bo tyle prawdopodobnie zajmie okres oczekiwania zanim pesto osiągnie swoją zaslużoną pozycje na liście Unesco.

Do chwili obecnej Unesco oficjalnie uznało 364 pozycji, z czego 6 we Włoszech (Canto a tenore – Sardegna, Opera dei Pupi – Sicilia, Liuteria tradizionale – Cremona, Festa dei Gigli di Nola, Dieta Meditteranea, Vite ad alberello – Pantelleria, Perdonanza Celestiana – Aquila). Pesto ma szansę zająć 7 pozycję, a wiadomo, siódemka jest szczęśliwym numerem.
Procedury formalne są skomplikowane i wymagają oficjalnego zaangażowania raprezentantów Państwa włoskiego, takich jak Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Rolnictwa a także jak największej ilości samorządów terytorialnych, organizacji miejscowych, stowarzyszeń kulturowych, zarówno prywatnych jak i państwowych.
Pierwszym etapem będzie dostanie się na tak zwaną państwową listę “tentative list”, co z kolei pozwoli na
uczestnictwo w selekcji przeprowadzanej przez Międzyrządowy Komitet Unesco. Oczywiście to wymaga czasu oraz spełnienia wszystkich wymaganych warunkòw.

W odróżnieniu od innych propozycji narodowych i międzynarodowych, za ogromny atut został uznany fakt że już od bardzo długiego okresu czasu władze lokalne bardzo aktywnie popierają i podejmują działania w celu zachowania tradycji w robieniu Pesto metodą tradycyjną czyli kręconego ręcznie w moździerzu. Jawnym tego przykładem są Międzynarodowe Mistrzostwa w robieniu Pesto, które odbywają się w Genui już od 7 lat ciesząc się coraz większym zainteresowaniem i popularnością na całym świecie. Kolejne odbędą się w przyszłym roku i już teraz bardzo serdecznie zapraszam. Byloby bardzo miło gdyby wśród startujących zawodników znaleźli się również przedstawiciele Polski.

Pesto jako synteza tradycji jest nieodłącznie utożsamiane z Genuą, jest wspaniałym ambasadorem wizerunku Ligurii na świecie, bogactwa i piękna natury tego regionu Włoch, jej wspaniałych smaków i kolorów.
Korespondencja z Genui: Dorota Czalbowska
Dorota Czalbowska

Dorota Czalbowska

photo4
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 2 =